1. evet, kültürümüzde kendine has bir yeri olan kahve pek çok kişinin vazgeçilmezleri arasındadır. daha önünüze gelmeden kendini kokusuyla hissettiren kahve bir dinlenme vesilesi ve sohbet bahanesidir.

  “türk kahvesi” adıyla ilk milletler arası markamız sayılabilecek kahve; güzel bir içecek olmasının yanı sıra pek çok deyime, ata sözüne, şiire ve türküye de konu olmuştur.

  kahve ağacı:

  kahve ağacı, olarak bilinen şu ağaç kök boyasıgiller (rubiacceae) familyasına bağlıdır. yasemin gibi kokan beyaz çiçeği, kiraza benzeyen böyle bir kırmızı meyvesiyle kahve ağacı; bol yağış alan, ortalama sıcaklığın 18–24 °c arasında bulunduğu ve don hâdisesinin görülmediği ekvator kuşağında yetişir. çalı görünümündeki kahve ağacı; koyu, parlak ve sivri yapraklara sahiptir; 18 metre kadar uzayabilir; ancak hasadı kolaylaştırmak için 2–3 metre olacak şekilde budanır. fidanın meyve vermeye başlaması için 3–5 yıl gerekir. kahve ağacı, yılda birkaç defa meyve verir.
  tarımı yapılan ilk kahve türü, ‘arabistan kahvesi’ mânâsına gelen ‘coffea arabica’dır. bu tür, dünyada üretilen kahvenin % 70’ini oluşturur. bu türden sonra, % 29 ile ‘coffea canephora’ (robusta kahvesi) ve % 1 ile geri kalan türler gelir.

  !---- spoiler ----!

  kahvenin tarihçesi:

  kahve, habeşistan’da (etiyopya) keşfedilmiş ve başlangıçta yiyecek olarak tüketilmiştir. daha sonraları meyvelerinin kaynatılan suyu tıbbi maksatlarla kullanılmış ve kahve ''sihirli meyve'' olarak adlandırılmıştır. 15. yüzyılın başlarında yemen’de tanınan kahve yüzyılın sonlarına doğru bu coğrafyada yaygın olarak kullanılmıştır. 16'ncı yüzyılın başlarında mekke ve kahire’ye götürülen kahve aynı yüzyılın ortalarında istanbul’a getirilmiştir. kahve, istanbul yoluyla 17'nci yüzyılın ortalarından itibaren (ikinci viyana kuşatması’nı takiben) önemli avrupa merkezlerine ulaşmıştır.

  kahvenin bulunuşuyla ilgili meşhur bir rivayet vardır: yemen’in yüksek yaylalarında yaşayan ‘halidi’ adında bir çoban, keçilerinin bir ağacın kırmızı meyvelerinden yedikten sonra dinçleştiğini, hareketli hâle geldiğini ve geceleri çok az uyuduğunu fark eder. çoban, daha sonra o meyvelerden hem kendisi yer hem de başkalarına verir. arapça'da uyaran, dinçleştiren’ anlamlarına gelen “kahveh” kelimesiyle isimlendirilen bu bitki daha sonraları bir içecek olarak kullanılmaya başlanmıştır. kahvenin adını ilk bulunduğu yer olan etiyopya’nın ‘kaffa’ köyünden aldığını iddia edenler de vardır.
  kahve içme alışkanlığı ilk olarak yemenli sûfiler arasında başlamıştır; uyarıcı tesiri sebebiyle kahve, gece boyunca dua ve ibadet eden âbidlerin zamanla vazgeçemediği bir içecek hâline gelmiştir.
  türklerin kahveyle tanışması kanunî sultan süleyman devrinde olmuştur. yemen valisi özdemir paşa tarafından kahve istanbul’a getirilmiş ve türklerin kendilerine mahsus pişirme usulünden dolayı ''türk kahvesi'' ismini almıştır. 19'uncu yüzyıl sonlarına kadar türk kahvesi çiğ çekirdek olarak satılıyor, evlerdeki kahve tavalarında kavrulduktan sonra el değirmenlerinde çekilerek içilebiliyordu. bu durum; 1871 yılında mehmet efendi’nin, çiğ kahveyi kavurup öğüterek müşterilerine hazır olarak satmaya başlamasına kadar sürdü. böylece istanbul tahmis sokakta taze kavrulmuş kahvenin kokusu da çevreye yayılmaya başladı. kahveyi hazır olarak kahve severlere sunan mehmet efendi kısa sürede tanınarak “kurukahveci mehmet efendi” diye anılmaya başlandı.
  tiryakileri tarafından ‘kara inci’ olarak nitelenen kahve, zamanla saray mutfağının ve evlerin vazgeçilmezleri arasında yerini almaya ve çok miktarda tüketilmeye başlanmıştır. türk kahvesinin lezzeti ve ünü gerek istanbul’a yolu düşen tüccar ve seyyahlar gerekse osmanlı elçileri sayesinde önce avrupa’yı sonra da bütün dünyayı sarmıştır.

  anadolu’dan avrupa’ya kahveyi ilk olarak 17'nci yüzyılın başlarında venedikli tüccarlar götürür. 18'inci yüzyılın ilk yıllarından itibaren kahve içimi avrupa’da yaygınlaşır. kahve, ingilizcede “coffee”, fransızcada “cafe”, almanca da “kaffe”, macarca da “kave” olarak isimlendirilir.
  kahvenin avusturya’ya giriş hikâyesi de oldukça enteresandır. 2'inci viyana kuşatması (1683) sonrası osmanlı orduları geri çekilirken geride çuvallar dolusu kahve bırakır. avusturyalılar, çuvalların içindeki kahveyi başlangıçta hayvan yemi zanneder. osmanlıları tanıyan georg kolschitzky bu çuvalların kendine verilmesini ister ve bunları sermaye yaparak viyana’da kahve içilen bir yer açar, böylece avusturyalılar da kahve ile tanışır.
  türk kıyafetlerinin avrupalı hanımlar için model oluşturduğu, mehter müziğinin taklit edildiği o günlerde, 1669 yılında, osmanlı sefiri süleyman ağa’nın paris’in mümtaz şahsiyetlerine kahve davetleri düzenlemesi fransa’da kahvenin daha büyük alaka görmesini sağladı. hoşsohbet, nüktedan biri olan süleyman ağa’nın elçilik konağına kahve içmeye davet edilmek paris ileri gelenleri için büyük bir ayrıcalık sayılırdı.
  18. yüzyıl fransa’sında, fransa kralı xv. lui’nin yakınlarından madam pompadur, louvre sarayı’nın bir odasını türk odası olarak düzenler bu odaya “a€ la turca” yani “türk usulü veya türk üslubu” adını verir. bu odanın en önemli özelliği saray hanımlarının türk kadınları gibi giyinmesi, zarafet dili olarak türkçe'nin konuşulması, içecek olarak da türk kahvesinin içilmesidir.

  !---- spoiler ----!

  kahvenin üretildiği ülkeler:

  kahve üretimi 17'inci yüzyılın sonlarına kadar sadece yemen’de yapılırdı. kahve tüketiminin yaygınlaşması üzerine kahvenin üretim alanları genişlemiştir. önce seylan’da (sri lanka), sonraki yıllarda cava adası (1696), surinam (1718), martinik (1723), brezilya (1727), jamaika (1730), küba (1779), venezüella (1784), meksika (1790) ve kolombiya’ da (18. yy sonları) kahve ziraatına başlanmıştır..

  kahve üretiminin zirvesinde bugün, bu işe çok sonraları başlayan brezilya vardır. brezilya’yı sırasıyla kolombiya ve endonezya takip etmektedir. kahve üreten diğer önemli ülkeler ise meksika, fildişi kıyısı, etiyopya, uganda ve guatemala’dır. bir zamanlar kahve üretimini elinde tutan yemen, günümüzde ilk onda bile yer almamaktadır..

  !---- spoiler ----!

  kültürümüzde kahve:

  kahve ve kahvehanelerin sosyal hayatın ayrılmaz bir parçası olmasıyla birlikte, dünyada hiçbir içeceğin sahip olamadığı yaygınlıkta bir kahve kültürü doğmuştur.
  ilk kaynaklarda kahveden; “türklerin içtiği, siyah renkli, yemeklere asla eşlik etmeyen, ağır yudumlarla tadına varılan ve arkadaş toplantılarından eksik olmayan bir içecek” şeklinde bahsedilir.

  türk edebiyatı ve folklorunda önemli yeri olan kahve ile ilgili pek çok söz söylenmiş, şiir yazılmış, “kahve yemen’den gelir” şeklinde türküler yakılmıştır. 16. yüzyıl şairleri, kahveyi “bais-i cem-i arifan” ve “mürde cisme can katan” bir içecek şeklinde tanıttıkları gibi, osmanlı tarihçileri de kahvehaneleri “mekteb-i irfan” ve “mecma-ı irfan” diye vasıflandırmıştır.
  istanbul’da ilk kahvehane kanunî döneminde hakem ve şems adında iki suriyeli tarafından açılmıştır. ilk olarak tahtakale’de açılan ve daha sonra bütün şehre hızla yayılan kahvehaneler sayesinde halk, kahveyle tanışmıştır. kahvehaneler zamanla sadece halkın değil, müderris ve kadı gibi okumuş kesimin, meşhur şair ve alimlerin de buluşma noktası, sohbet yeri olmuştur. bu yerler, kitapların okunduğu, şiir ve edebiyat sohbetlerinin, ilmi tartışmaların yapıldığı mekanlar olması yönüyle aynı zamanda birer “kıraathane” (okuma evi) idi.

  osmanlı’dan bu yana kız isteme esnasında, gelin adayı, kahveleri ikram edip elinde tepsiyle kahveler bitinceye kadar bekler; bu şekilde gelin adayı görücüler tarafından daha iyi görülür. bazı yörelerde sabrını ölçmek için damada bol tuzlu kahve ikram edilir.
  kahve, kültürümüzde mühim bir yere sahiptir. günün ilk yemeğine ‘kahvaltı’ (kahve altı) denmesi de, sabahları kahve öncesi yenen yemek olmasındandır. dilimizde kahveyle alakalı “bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır”, “acı kahvesini içmek”, “gönül, ne kahve ister ne kahvehane; gönül sohbet ister, kahve bahane” gibi deyim ve atasözleri vardır.

  türk kahvesi, klasik müzikte de unutulmazlar arasına girmiştir. j. s. bach, o ünlü kahve kantatı’nı bir kahve tutkunu olduğu için bestelemiştir. türklere sevgisiyle bilinen fransız romancı pierre loti, kahveye ve istanbul’a olan sevgisinden dolayı kahvehanelere sürekli gitmiştir. en sevdiği semt olan eyüp’te bir kahvehane bugün onun adıyla anılmaktadır. 17. yy ve sonrasında türk kahvesi tutkunu ünlü isimler arasında victor hugo, alexandre dumas, molia re, andra gide, balzac da vardır..

  türk kahvesinin fayda ve zararları:

  uzmanlar, bilhassa filtre edilmiş kahvelerin çok fazla tüketilmesinin sağlığa zararlı olduğu konusunda birleşmektedir. oysa türk kahvesinin (dozunda içildiği takdirde) sağlığı tehdit edecek zararlı bir yanı yoktur. sadece suyu içildiğinden, yani telvesi fincanın dibinde kaldığından, türk kahvesinden alınan kafein miktarı azdır. bir fincan kahvedeki 50 miligram kafein, kısa sürede vücuttan atılır. bu bakımdan türk kahvesi fincanı, ideal ölçülere sahiptir. dozunda içilen kahve zihin açılmasına, baş ağrılarının azalmasına, sindirimin kolaylaşmasına vesile olur. ayrıca uyarıcı, teskin edici ve dinlendiricidir.
  yeşil kahve tanelerinde tanen, uçucu yağ, sâbit yağ ve % 0,8–2,5 oranında kafein alkaloiti bulunur. kafeinden dolayı kahvenin beyin ve kalb faaliyetini uyarıcı, idrar söktürücü tesirleri vardır. bu sebeple kavrulmuş kahveden hazırlanan sulu çözeltiler uyku giderici, kalb kuvvetlendirici, hazmettirici ve alkaloit zehirlenmelerinde panzehir olarak kullanılır. kahve alzheimer hastalığına karşı tedbir olarak tavsiye edilir. hamileliklerde ilk sekiz ay kahve tüketilmemesi iyi olur. ülserliler için, ilk yasaklardan biri kahvedir.

  !---- spoiler ----!

  türk kahvesinin yapılışı:

  iyi bir kahve hazırlamak için suyun klorsuz ve soğuk olması gerekir. kahve tiryakileri, kahvenin mangalda, küllü kömür ateşiyle 15–20 dakikada pişmesi gerektiğinde birleşirler. dibi kalın bakır cezvede soğuk suya salınan kahve, birkaç kere karıştırılarak ateşe konur ve fazla karıştırılmaz. her fincan için iki çay kaşığı kahve, iki çay kaşığı şeker (arzuya göre) ilave edilir. köpüklenince ateşten çekilen cezvenin ilk köpüğü, fincanlara pay edilir ve kahve yeniden ateşe sürülür. kalan kahve bir taşım daha pişirilir ve fincanlara boşaltılır.
  türk kahvesinin en önemli özelliklerinden biri, bol köpüklü olmasıdır. yumuşak ve kadifemsi köpüğü sayesinde kahvenin tadı damakta uzunca bir süre kalır. ayrıca birkaç dakika şekli bozulmadan kalabilen bu leziz köpük, kahvenin bir süre sıcak kalması için örtü vazifesi görür. kahveyi sade içmek, türk kahvesinin gerçek tadını almak isteyen kahve tiryakilerinin birleştiği ortak noktadır. kahve ile birlikte ikram edilen su, önceden ağızda kalmış bütün tatların giderilip, sadece kahve tadının alınması içindir..

  türk kahvesi nasıl yapılır, izlemek için
  türk kahvesi nasıl servis edilir, izlemek için
 2. türk kahvesinin su ile sunulması eski bir alışkanlıktır. misafir gelince hem tk hem su verilirdi. tk içerse tok olduğu anlaşılırdı. su içerse yemek hazırlanırdı.
 3. sabahın köründe kalkar okula gidersin öğleden sonra çıkar işe gidersin sonra tam gece yarısı işten çıkarsın, eve gelirsin.bir de bakmışsın annen sana türk kahvesi hazırlamış.mutluluktan gözlerin dolar.türk kahvesi öyledir yani bir de ana eli değdiyse her yudumu şükür sebebidir.
 4. herkesin kendi yapış stili olan kahve çeşidi. benim yaptığım kahveyle dışarda türk kahvesi diye içtiğimiz şey aynı değil mesela. dışarda yapılan kahve kaynatılıyor. kaynatıldığı zaman kahvenin telvesi dibine çöker, size de kahve aromalı su içmek kalır. ancak fal bakılır onunla.

  ben kahvemi bol koyarım, fincan başına tepeleme bir tatlı kaşığından fazla kahve koyarım. önce cezveye yarım fincan su koyup kahvemi puding kıvamına getirir sonra da kalan suyu ekler ocağa koyarım. kahve kabarmaya başladıktan bir iki saniye sonra kahvemi alırım, kaynatmam.

  sonuçta telvesi içinde yüzen bir türk kahvesi içerim. benim damak tadıma bu uyar.

  ayrıca kahveyi hangi usulle yaparsanız yapın, taze çekilmiş ortalama kalitede bir kahvenin yerini, en iyi pişirm tekniğiyle yapılan kahve bile tutmaz. üst kalitelere zaten bütçemiz elvermez.
 5. istanbul'da yaşayanlar için istiklal caddesinde, galatasaray üniversitesi'ni geçtikten sonra sağda ara sokaktaki manda batmaz kahvecisi ekseriyetle tavsiye edilir.
 6. muhabbet ortamlarının vazgeçilmez içeceği. yanında suyla ikram edilmesi türk insanının inceliğinden ileri gelmektedir. nitekim, eskiden eve gelen misafirlere kahveyle beraber su ikram edilirmiş. eğer misafir açsa suyu, toksa kahveyi alırmış. ev sahibi de duruma göre, misafire sofra hazırlarmış.
 7. yapilisindaki zahmet, miktarı, servis edilme sekli, fincan dibindeki telvesi ve overrated bir içecek olduğunu düşünmeden ötürü hayatım boyunca sevemedigim meret. fiyatı da genelde pahalıdır.
 8. türk kahvesini az şekerli, köpüksüz, cam bardakta severim.
  (o içtiğin türk kahvesi değil)
 9. sade türk kahvesiyle güne başlamak rutin bir hareketimdir.
 10. kahvaltıdan sonra, bol köpüklü ve sade olanı vazgeçilmezimdir. iyi bir fincan türk kahvesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var; bakır cezve kullanılmalı, soğuk doğal kaynak suyu tercih edilmeli ve kısık ateşte pişirilmelidir. taze çekilmiş kaliteli kahve çekirdeklerini saymıyorum bile. közde yavaş yavaş pişeni makbuldür ama evdeki olanaklarla mümkün değildir maalesef. ne diyelim, kahveniz bol, neşeniz daim olsun efendim!