1. 2023 hedeflerinden biri de kredi kartı kullanımını %100'e çekmek. (bkz: troy) maksat; faiz, komisyon, kart parası, hesap işletim ücreti ödemeyen kalmasın. sistem o kadar güzel ki ülkenin %90'ı fakirleşiyor ama ülke batmıyor.

    herkes faiz öderse ne olur? gelir dağılımı makası gittikçe açılır, zenginler zenginleşir, ev fiyatları ve kiralar yükselir, zaten evi olanlar düşük faiz oranlı, uzun vadeli peşinatsız şekilde kredilerle kolayca ev alır, olmayanlar %25 peşinat, en çok 10 yıl vade ve yüksek faiz oranıyla ev alabilmek için 72 takla atar. derken “yemişim lan bu ne” diyen ev alamayanlar lüks tüketimle tatmin olma yoluna gider, kısa vadeli borçlanır, iphone alır, macbook alır, tatile gider daha çok fakirleşir hiç ev falan alamaz bu sefer de ömür boyu mekan sahibine kira, para sahibine faiz, mal ve hizmet sahibine de ücret-fatura öder.

    bence insanlar sabah akşam belgesel izleyip ibret almalı, tepemizde yırtıcılar var, biz de çayırda otlayan inekleriz, ceylanlarız. avlayıp avlayıp yiyorlar. siz hiç belgeselde ceylana sitem ediyor musunuz “yav kardeşim neden orda otluyosun belli ki aslan var gelip yiyecek!” fakat mesele gerçekten bu değil, insanları lüks tüketim yapıyorlar diye suçlayamayız. bunun nedeni çoğunluğun ipinin 2008 yılında bizzat amerika tarafından çekilmesidir. mortgage krizinin patlak vermesi, ev almanın artık hayale dönüştürülmesidir. bizde bile konut kredilerine %25 peşinat şartı 2011 yılında geldi. neden çünkü ev alamasınlar da bireysel lüks tüketime yönelsinlerdi. başarılı da oldular, neden olmasın ki evi olmayan insan ve alamayan insan, bir yatırıma yönelemeyen insan ne yapacak fakir ve mutsuz mu yaşayacak hayır bi çıkar yol bulacak işte. buldu da zaten gidip ipad alıp candy crush oynadı keyfine baktı.

    peki ne yapmalıyız? atalarımız demiş ki “herkes evinde ağadır, paşadır” ne yapıp edip biran önce ev almak lazım. bunu başarabilmek ve bu bilinçte olabilmek çok önemli. ev almak sisteme karşı en büyük darbe olacaktır. sistemin kalbi buradan atıyor ev sahibi olmamanız üzerinden gelişiyor her şey. öyle marjinallik yapıp aman efendim ne evi alacakmışım falan demeyin yani. naçizane tavsiyem paranızın çoğunu bir konut hesabı açıp oraya aktarıp günü gelip tamamlayınca bir ev satın almanızdır. yani krediyle alsanız da olur fark etmez zaten kira ile faiz ödemesi az çok denk kaybınız olmaz. peşinatı biriktirip yasal hakkınızı kullanıp ev kredisi alırsanız zaten sizi dışarı atacaklar ev borcunuz var diye daha fazla borçlandırmayacaklar.

    ilgi: (bkz: kaynayan kurbağa anekdotu) ve (bkz: sorites paradoksu)
    abi