• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar erica jong
uçuş korkusu - erica jong
"pan amerikan havayollarının viyana uçağında 117 psikanalist yolculuk ediyordu. içlerinden en az altısı beni çözümlemeye uğraşmıştı. yedincisiyle evlendim. bu psikanaliz serüvenleri on üç yıl önce başlamıştı ama -belki doktorların beceriksizliğinden, belki de benim eşsiz direnme gücümden ötürü- sonunda uçağa binmekten büsbütün korkar olmuştum."
  1. jane austen'den emily bronte'ye, oscar wilde'dan virginia woolf'a sayısız gönderme ile dolu kilometre taşı bir ilk roman. cinsel devrimin, kadının özgürleşmesi hareketiyle buluştuğu yıllarda yazdığı, 27 dilde 10 milyon satan "uçuş korkusu" romanıyla kadınlara korkusuzca "uçmayı" öğreten erica jong, bu kitapla tutucu çevrelerin olduğu kadar, erkekleri dışlayan radikal feministlerin de öfkesine hedef oldu.

    evdeki kitaplıkta bulup okumuştum çok yıllar önce. lisede filandım ve o yıllarda liseli genç bir kadın için (malum 68 baharı epey gerilerde kaldı) oldukça iddialı bir kitap olduğunu görüyorum şimdiki aklımla. "annemle babam amma erotik kitaplar okuyorlarmış" diye şaşırmış ama sevinmiştim de bir yandan. kapak da o okuduğum kitabın kapağı.