• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.55)
uzak - nuri bilge ceylan
yusuf kasabada ona bir gelecek olmadığına karar vererek istanbul'a gelmiştir. daha önce şehre yerleşmiş akrabası mahmut'un yanında kalıp uzaklara giden gemilerde miço olarak iş bulmak ister. ideallerine ulaşmak için her şeyi yapmaya hazırdır. fotoğrafçı mahmut ise, idealleriyle arasının gitgide açıldığının bilincindedir. üstelik, kendini bu durumdan kurtarmak için de hiçbir şey yapamaz ya da yapmaya yanaşmaz.
 1. cannes film festivalinden "jüri özel ödülü" ve "en iyi erkek oyuncu" ödülleriyle dönen 2002 yapımı karlar altında güzel bir nuri bilge ceylan filmi.
 2. bir zamanlar anadolu'da ya da kış uykusu kadar edebi yönü olmayan bir kurguya sahip nbc filmi.

  peki kalitesiz midir? hayır. nbc sinemasının nereye geleceğinin işaretidir adeta.

  !---- spoiler ----!

  beni düşünmeye iten filmin hikayesinden ziyade karakterleri oldu. öyle ki mahmut, tarkovski gibi filmler çekmek isteyen fakat gittiği bir köyde yakaladığı güzel manzaranın dahi peşinden gidemeyen bir fotoğrafçı. başarısız bir evlilik yapmış, yalnız, cinsel anlamda kendini türlü yollarla tatmin etmeye çalışan bir erkek. hikayesi sahiden uzun bir adam. yokuş aşağı yuvarlanıyor. tutunmaya çalışsa mı çalışmasa mı ona bile karar veremiyor.

  bana göre oldukça başarılı, merak uyandıran bir karakter olmuş.

  yusufsa tutunmaya çalışan, en azından bunun için bir çaba gösteren bir karakter. fakat modern hayatı bilmeyen, şehir hayatına oldukça yabancı biri. yusufta biraz vurdumduymazlık, biraz pişkinlik, biraz saflık, biraz merhamet, biraz onur, biraz çalışkanlık, biraz üşengeçlik var. insana dair her şeyden var ama biraz var. tutunmak isteyip şansı yaver gitmeyenlerden, tutunamayanlardan...

  !---- spoiler ----!

  filmi yukarıda bahsettiğim iki filmden önce izlemekte fayda var.
 3. tarkovsk'nin stalker'ına tam da en güzel sahnesiyle selam çakan nbc filmi.

 4. hayatın bir kesitini almış ve bize sunmuş. en zoru da bu zaten. bizi bize anlatmaya çalışmak ve bunu başarmak.

  filmdeki her şey muhteşem işlenmiş. fakat bir cinsellik tarifi var ki sorma gitsin. anadolu'dan gelen ve gördüğü her kadını adeta gözleriyle taciz eden bir delikanlı ve nispeten şehirli sayılan yeni boşanmış, arada sırada hayat kadını tutan ve erotik kasetler izleyen bir adam. tüm türkiye'nin genel bir özeti bu.
 5. nasıl yaptığını anlatmakta güçlük çekiyorum fakat öyle başarılı bir şekilde yapmış ki nerdeyse her sahnesinde kendimi ekrandaki karakterin yerine koyup hissettiği duyguları hissedebiliyorum. daha en başındaki sahnede mesela köyden büyük umutlarla gelen yusuf, mahmut'u beklerken geçirdiği her saniye benim içimde büyüyen bir çaresizlik topuna dönüşüp moralimi bozabiliyor ya da yusuf'un ayakkabılarını dolaba fırlatan mahmut'un içindeki nefreti hissedip ben de içimde oluşan nefreti maddi bir varlığı cezalandırarak azaltmak isteyebiliyorum . daha nice şeyler var, bunlar sadece aklıma ilk gelen şeyler.
  nagan