• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (5.69)
vizontele tuuba - yılmaz erdoğan
1974 yılında televizyonla tanışan güneydoğu kasabasının hikayesi devam ediyor. bu küçük kasabada 1980 yazında yaşananlar konu ediliyor. artık kasabada bazı evlerde televizyon var, akşamları televizyonu olan evlerde insan toplanıyor, dallas seyrediyorlar. deli emin kasabanın tabela işleriyle uğraşıyor. dükkanların, kahvehanelerin, yazlık sinemanın, adalet partisi ilçe başkanlığı'nın ve devrimci derneklerin tabelalarını hep o hazırlamış; hepsinin bir köşesine de bir güvercin resmi kondurmuş. gelen sürpriz konuklarla kasabada hayat hareketlenirken, ülkede yaşanan siyasi gelişmeler tüm ülkeyi olduğu gibi kasaba halkını da etkilemektedir...
 1. türk insanına sinemayı sevdiren filmin ikincisi.
 2. "güner abi ve çocukları götürdüler. bazıları bir ya da birkaç yıl sonra geri döndü. bazıları dönmedi. hepsi iyi çocuklardı. yapmak istedikleri şeylerin bazılarının yasadışı olduğunu biliyorlardı. ama yapmak istediklerinin hiçbirini yapmamışlardı."

  nejat uygur, tarık akan, tuba ünsal ve bkm oyuncuları ile kadro bakımından oldukça zengin görünen filme 3 milyon dolara yakın bütçe ayrılmıştır. bütçenin büyüklüğüne rağmen görece ilk filmin başarısı yakalanamamıştır. senaryoda fakir baykurt ve aziz nesin'in etkisi büyüktür. kardeş türküler, sondaki sezen aksu şarkısı, yılmaz erdoğan'ın film boyunca tuba ile yaşadığı diyalogların gerçekçiliği sinemamız açısından olumlu etkiler bırakmıştır.

  filmin bir de eleştirilecek yönü var. 80 öncesi devrimci-faşist denkleminde en büyük belirleyici unsura yani devlete dokunmamışlığı, 5-6 milyon dolarla giriştiği iki filmin yatırımını karşılaması kaygısıyla ülkemizin yakın siyasal tarihini birkaç gencin mahalle kavgasına indirgemesi, bölge halkını cahil, kokuşmuş göstermesi ve tüm bunların ışığında yılmaz erdoğan'ın kendisini var eden tüm değerlerden kopması. 90'lardaki kendi tabiriyle "agresyonun, isyancı tavrın" ölmesi, 2000'lerin batıya kapağı atmış, zengin olmuş yılmaz erdoğan'ına geçişin kilometre taşı. 12 eylül'e dair neredeyse hiçbir şey yok. çocukları kamyona doldurup götürüyorlar, ya sonra?

  filmde kullanılmayıp dvd'ye eklenen, erdoğan'ın çoktan unuttuğu dil seçeneği var bir de; kürtçe.