• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (4.50)
wo die grünen ameisen traumen - werner herzog
avustralya’nın ünlü yeşil karıncaları, belli bir obada çok kalabalıklaştıklarında yaşadıkları yeri terk edip uzak bir diyara, ölüme giderlermiş. yerliler onların ölüme yürüyüşlerini “düş görmeye gidiyorlar” diye yorumlarmış.

herzog’un filmi, ata topraklarından koparılmış, asimile edilmiş avustralya yerlilerini anlatır. artık hepsi tarihlerini unutmuş, dillerinden kopmuş, düzene uymuşlardır. eski dillerini, sadece kabileden yaslı bir yerli bilir, ama kimse o’nunla iletişim kuramaz.

derken, bir şirket, yerlilerin yaşadıkları topraklarda uranyum bulur. işletmek ister. toprağın asıl sahiplerinin yerliler olduğunu bir tek o yaşlı adam bilmektedir. lakin artık o’nun dilinden anlayan kimse kalmamıştır. yerliler mahkemeye gider ve kaybederler.

son topraklarını da terk etme zamanı gelmiştir.
şirket, yerlilerin nakli için yeşil bir c-130 uçağı tahsis eder. mahkemeyi kaybeden yerliler şirkete, “bütün bu terk ettiğimiz topraklar karşılığında sizden bir tek şey istiyoruz” derler, “…bu yeşil uçağı…”

şirket bu talebi kabul eder.
yerliler, yeşil uçağa doluşup çok uzak bir yere doğru yola çıkarlar… rahatça düş görebilecekleri kadar uzak bir yere.
  1. yeşil karıncaların düş gördüğü yer 1989 yapımı bir werner herzog filmi.

    yaşam alanlarımızı madenler, termik santraller, barajlar, hesler, toki'ler, otobanlar işgal ettiğinde ve artık gidecek başka yer kalmadığında ne olacak? hani yabani domuzlar iniyor ya sarıyer'e çünkü büyük büyük havalimanları yapıyoruz, kuzey ormanlarını yok ediyoruz. hani ayılar iniyor ya köylere çünkü açlar, artık vahşi ve doğal yaşam alanı bırakmadık hiçbirine.