1. "bizi uğraştırma" manasına gelen laf.
 2. mevlana'nın sıçtığı aforizmalardan bir diğeri. bunu mevlana söylememiş olsa bu lafı söyleyen apaçi damgası yerdi. öyle bir laf.
 3. youser`ların yerin dibine soktuğu söz.

  olması gerekeni söyler, tavrını belli et ki ne olduğun anlaşılsın der. kısaca yavşaklığı bırak bir özün olsun der bu söz.
 4. zihnimi, 'insan gerçekten her yerde ve her koşulda tam manasıyla kendisi olabilir mi' sorusuna yöneltmiştir.

  (bkz: cevap aranan sorular)
 5. ayıpları örtmekte gece gibi olanlara yol gösteren sıçmık. dinci kafası işte, örtün ayıpları kardeş. aman adalet yerini bulmasın.

  ha ben bunu, birileri gelecek de "o orda öyle demek istemedi tamammm mığğğa? senin küçük beynin kooooskoca mevlana'nın lafını anlamaya yetmez." diyecek olduğu halde yazıyorsam günah keçisi oldum demektir.
 6. peki ya ikisini de yapamayanlar?
 7. mevlana'nın muazzam öğütüdür. yalnız mevlana'nın sözleri günümüzde feyiz alınan sözler kategorisinden ergenlerin atar yaptığı sözler kategorisine girmiştir. bir başkası: suskunluğum asaletimdendir. her lafa verecek cevabım var lakin bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye.
 8. yeniden yineleyelim:

  (bkz: sebep)
 9. etme şiirinden anlaşıldığı üzere, homoseksüel olduğu halde allah ve islam hizmetkarı gibi görünmeye çalışan, dediğimi yap yaptığımı yapma kişisinin bir sözü.
 10. riyanın, münafıklığın, ikiyüzlülüğün kötülüğünü belirten bir atasözüdür. * *
  kitapta bu sözün mevlana'ya ait olduğu yazmıyor, olsaydı abdülbaki gölpınarlı bunu belirtirdi.