1. "herkesin bildiği bir alan vardır. yüzüme maske takıp, elime silah alıp cenazeleri koruyamam ben. bunu doğru da bulamam, onaylayamam, kusura bakmayın. benim bildiğim alan, kitaplar ve eğitim. insanların eğitilmesi ve okuması için çalışabilirim ancak. türk faşistlerinin de kürt faşistlerinin de öfke ve şiddet dolu dilini, öfke ve şiddet dolu kalbini sevmiyorum. barış gelecekse bu barışın öncelikle öfkeden ve şiddetten arındırılmış bir dille gelebileceğini, bunun tek yolunun da okumak olduğunu düşünüyorum. benim gerçekçiliğim de bu kadar işte. "

  - aysetatilecikti -

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  ° bu cümlelerin ardından, benim de mazhar olduğum çirkin tepkiler sonrası, kampanyası haricindeki tüm emeğini ilgili mecradan silen edebiyat hocamızla aynı mantalitede; kitapsever, ayrımcı değil birleştirici, sanata ve eğitime gönül vermiş bir topluluk olarak, biz de kendi ölçeğimizde bu bilinçlenme, aydınlanma hareketine katkıda bulunalım istiyorum.

  ° suruç ilçe milli eğitim müdürü ile yapılan görüşmelerde, ilköğretim ve ortaöğretim müfredatına uygun hikâye, roman, tiyatro ve şiir kitaplarının yanında test kitaplarının da pek çok öğrencinin işine yarayacağı ve ihtiyaç duyulduğu söylenmiş. bugün ben de görüştüm, kâh barış kütüphanesi kapsamında kâhsa civar köylere kadar yapılacak bir dağıtımda gönderilen kitaplar istisnasız değerlendirilecek. tek kriter, meb onayından geçmesi zorunluluğu. onların da eli kolu bağlı.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/MEB_100_temel_eser_listesi

  ° bu kaynak dışında, ek olarak, aşağıdaki liste paylaşılmış. örnek olarak sunuyorum:

  * yabancı - albert camus
  * çavdar tarlasında çocuklar - j.d. salinger
  * katherina blum'un çiğnenen onuru - heinrich böll
  * fareler ve insanlar (hayır, sakıncalı değil.) - john steinbeck
  * açlık - knut hamsun
  * dünya nimeti - knut hamsun
  * dönüşüm - franz kafka
  * zincire vurulmuş prometheus - aiskhylos
  * antigone - sophocles
  * oidipus - sophocles
  * medea - euripides
  * üç kız kardeş - anton çehov
  * vişne bahçesi - anton çehov
  * eugenie grandet - honore de balzac
  * goriot baba - honore de balzac
  * ay ve şenlik ateşleri - cesare pavese
  * sevgilerde - behçet necatigil
  * otuz beş yaş - cahit sıtkı tarancı
  * orhan veli - bütün şiirleri
  * ben sana mecburum - attila ilhan
  * sevda sözleri - cemal süreya
  * üç anadolu efsanesi - yaşar kemal
  * sarı sıcak - yaşar kemal
  * yer demir gök bakır - yaşar kemal
  * piano piano bacaksız - kemal demirel
  * dullara yas yakışır - erendiz atasü
  * dağın öteki yüzü - erendiz atasü
  * bin hüzünlü haz - hasan ali toptaş
  * tante rosa - sevgi soysal
  * yenişehir'de bir öğle vakti - sevgi soysal
  * aylak adam - yusuf atılgan
  * korkuyu beklerken - oğuz atay
  * sevgili arsız ölüm - latife tekin
  * berci kristin çöp masalları - latife tekin
  * abdülmecit - hıfzı topuz
  * meyyale - hıfzı topuz
  * kumral ada mavi tuna - buket uzuner
  * su - buket uzuner
  * benim adım mayıs - buket uzuner
  * kaldığımız yer - behçet çelik
  * aramızdaki şey - tomris uyar
  * mahalle kahvesi - sait faik
  * havada bulut - sait faik
  * semaver - sait faik
  * kuyucaklı yusuf - sabahattin ali
  * kürk mantolu madonna - sabahattin ali
  * içimizdeki şeytan - sabahattin ali
  * bu ülke - cemil meriç
  * istinye suları - oktay akbal
  * hiroşima'lar olmasın - oktay akbal
  * berber aynası - oktay akbal
  * ah beyoğlu vah beyoğlu - salah birsel
  * radyo oyunları - behçet necatigil

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  kargo:

  ° ptt kargo toplu gönderimlerde kitaplara %50 indirim yapıyor. takribi bir fiyat sordum, 40'a 50 ebatta 40 kiloluk bir koli 27 tl'ye gidiyor. öncesinde 444 1 788'i arayıp (1 ve 8 tuşluyoruz) müşteri numarası almak gerekiyor.

  ° tekli gönderimlerse 3 tl. indirimsiz halde, kilo başına 50 kuruş artıyor sonrasında ücret.

  ° elinde kitabı olmayıp da, sahaf haricinde, internetten almak yahut direkt göndermek isteyenler için; enpara kart sahipleri babil ve seslenen kitap sitelerinden %50 indirimle faydalanabiliyormuş, bu kartı almak da ücretsiz ve evlere teslim yapıyorlar.

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  ° istanbul için bir zirve ayarlanıp, kitapların bir seferde gönderimini teklif ediyorum.
  15 gün sonrasına tarih atmak kaydıyla, kitaplarla beraber, belirlenecek yerde buluşuyoruz, kolileme yapıyoruz, kargo yardımlarını topluyoruz ve gönderimi yapıyoruz. aynı zamanda bu bir youreads zirvesi oluyor, orada tanışıp sohbet ediyoruz.

  ° kampanyanın sizden gelecek katılımla sürerliği halinde, sonraki gönderimler için ayrıca zirveler gerçekleştirilebilir. buna önerilecek başka noktalarda gönderimler de elbette dahil.

  misyonumuz eğitime katkı sağlamak ve ülkenin insan kalitesini bir çıta olsun yükseltebilmek. sözle değil, eylemle; bizatihi hayata geçirerek.

  ° eğer kabul edilirse şunu da öneriyorum: maliyeti kitap yollayamayan fakat kampanyaya destek olmak isteyen arkadaşlar üstlenirler ise, zaten cüzi bir miktar, bundan sonraki kampanyalar için de güzel bir dayanışma örneği vermiş oluruz.

  ° istanbul dışında oturanlar yine bu başlık altında ayrıca organize olabilirler.

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  • bunun yanında, bireysel gönderimde bulunmak isteyenler için de, aşağıda kargo adresini veriyorum. bu kadarı ulaşması için yeterli oluyor:

  ° karayolu caddesi milli eğitim müdürlüğü,
  ° suruç/şanlıurfa.

  • ilçe milli eğitim müdürlüğü telefon numaraları:

  ° 0414 611 40 15
  ° 0414 611 30 57
 2. canı gönülden dahil olacağım bir etkinlik, uygun kitapları aramaya başladım bile!

  hatta bu fikrin daha genele yayılması için, suruç ile sınırlı kalmaması için, dahası youreads vasıtasıyla tertiplenen her etkinliğin daimi küçük parçası olması için organize olmayı da teklif ediyorum. neden olmasın değil mi? daha bi'sürü çocuk, daha bi'sürü okunacak kitap var!
 3. youreads.net'in büyümesiyle daha da artacak kampanyaların habercisi olan kampanya. onlar konuşur youreads kullanıcıları yapar.*
 4. ilk kampanya için kitaplığımdan listede bulunan 5 adet kitapla seve seve katılacağım organizasyon. istanbul toplu gönderim organizasyonuna da yazılmış olalım. onun dışında naçizane kargo maliyetinin '%10'una talip olmak isterim.

  kitap bağış kampanyaları hep düzenlenir, fakat çeşitli organizasyon eksiklikleri nedeniyle rafa kaldırılır. en önemli sıkıntı kargo maliyetidir. burada kargo maliyetini de toplu gönderim ile yarıya düşürüp, gönüllülere bölmek iyi olur.

  youreads'te fikir ortaya atılır, geliştirilir ve uygulanır. bunu da youser'larin desteğiyle hal yoluna koyarız diye düşünyorum.
  hayırlı olsun şimdiden.
  abi
 5. katılacağım ve mümkün olduğu derecede yayacağım kampanyadır.
  kup
 6. amadeus magnus kampanyayı youreads'e taşıdığını söyleyince siteye üye olmaya karar verdim. bir kişi bile daha çok kitaba, daha çok bilgiye, daha iyi dünyalara ulaşabilecekse bize düşen, elimizin erdiği, dilimizin döndüğü, gücümüzün yettiğince buna aracı veya yardımcı olmaktır.

  ilk postayı gönderdim. ağustosta göndermeyi düşündüğüm kitapları burada toplanacak kitaplara ekleyeceğim. kitapların toplanması, paketlenmesi ve kargoya verilmesi aşamalarında etkin olarak görev almak istiyorum. çalıştığım kurumda düzenleyeceğimiz ve arkadaşımla yürüteceğimiz proje için de çok sayıda kitap katkısında bulunacağım.

  kitaptan da okuyan insandan da korkmadan, doğru bildiğimiz yolda birlikte yürüyerek...
 7. ankaradan youser'lar varsa (ki vardır diye düşünüyorum) bu başlık altından bir araya gelmek istediğim ve mümkün olduğunca kargo parasını karşılamayı istediğim kampanya.
 8. sosyal medyada da yaymaya çalışıyoruz fakat önce içerideki envanteri kendi aramızda çıkarmamız sağlıklı olacak.

  • toplam kitap sayısını üstüne koya koya belirleyeceğimiz yolda, katılımcıların başlık altına güncel bilgileri eklemesini rica ediyorum. elimizde verilerle hareket edersek daha çabuk ve sağlıklı yol alırız.

  • ilk hedefimiz 100 kitaba ulaşmak. ilk çıtayı geçelim, sonrasını daha kolay getiririz.

  • "haydi pamuk eller webe" diyor ve destekçilerimizi klavye başına çağırıyorum.
 9. abi
 10. ben van'a kitap gönderim kampanyasından kalanları müzik/sinema vb arşivimin kalanıyla beraber kolilere koyup kaldırdığım için, meb müfredat listesiyle beraber sahaflara gidip oradan kitap bakacağım bu hafta sonu. dünya klasiklerini tercih edeceğim. jules verne, h.g. wells okusun, ufku açılsın çocuklarımızın. müsaade olsa filmlerini de eklerdik ya, başka yüzyıla.