1 temmuz 2017 istanbul toplu taşıma zammı - youreads

  1. ister zülfiyareye dokundurun ister dokundurmayın şeyimde değil! bu zammın nedenlerinden biri de 65 yaş üzerine bedava akbil uygulaması!

    belki başlangıçta son derece iyi niyetlice yapılmış bir uygulama gibi görünse de (ki yalan, belediye seçimlerinde büyük şehri kaybetmemek için yapılmış bir avanta uygulaması) sonrasında çok güzel suistimal edilmiştir. öyle ki günün her saatinde istisnasız bir biçimde işleri olsun-olmasın ne kadar yaşlı varsa metrobüste, otobüste, metroda. öyle ki ben, söğütlüçeşme'den binip, oturup beylikdüzü'ne kadar gidip oradan aynen geri gelen bir yaşlı amca ile tanışmıştım. gereksiz yere o kadar çok "ücretsiz" akbilli vatandaş toplu taşıma araçlarını işgal ediyor ki bir otobüs yahut bir metrobüs yaptığı tek bir seferin parasını bile çıkaramayacak hale düştü diye tahmin ediyorum. e böyle olunca ne yapacaklar? bedava akbili mi kaldıracaklar? kaldırmazlar tabii ki hükümet bu milletin bedavacılığını gördü, bırakır mı hiç? bedava olacak ki istanbul'u daha güçlü şekilde elinde tutsun. peki, ne yapacaklar? akbile zam! madem "beleşçiler" otobüste, metrobüste çoğunluk oldular para ile otobüse binmeye çalışanlara geçirelim biz de, dediler. zammın esas gerekçesi budur bence.

    bedava akbil kadar nefret ettiğim bir şey daha yok. ailemde de pek çok bedava akbili olan var. hakkımı da helal etmiyorum! ha, yaşlılara indirimli yaparsın anlarım yahut hiç olmazsa sembolik de olsa taşıt ayrımı yapmaksızın akbil basma başına misal 5 kuruş ya da 10 kuruş alınması lazım. hoş 5 kuruş alsalar o 5 kuruşu vermemek için otobüse, metrobüse binmeyecek çok adam tanıyorum ya ben!

    çok önemli izahat: karşı çıktığım bedava akbil olayı 65 yaş üzeri için olan uygulamadır. yoksa şehitlerin birinci derece yakınları, gazilerimiz ve yakınları ile engelli yurttaşlarımızın toplu taşımayı ücretsiz kullanmasına en ufak laf edersem dilim kopsun! ama sadece 65 yaşın üzerinde diye haklı bir gerekçe olmaksızın (şehit yakınlığı, gazilik, hastalık yahut engellilik gibi) bir kamu hizmetini bir vatandaşa bedava diğer vatandaşa sürekli zamlanır biçimde verilmesine karşıyım, karşı olacağım!