100 euro ile 100 tl arasındaki fark - youreads 1. videoda tane tane anlatılmış olan fark. almanya'da geçen bir alışverişi anlatan kişinin ayrıca diline sağlık bu gibi durumları çomarlara başka türlü anlatmak çok güç. bazen argo kullanıyor ama şahsi kanaatim az bile söylüyor.
  alım gücü nedir? sorusunun cevabı aslında bu yaşananlar. sen burada asgari ücretinin 100 tl'si ile götüne don alamazken adamlar orada asgari ücretlerinin 100 euro gibi bir kısmına dünyaları alıyor.
  demek ki neymiş çomar kardeş, ekonomi çok iyi değilmiş ve almanlar bizi kıskanmıyormuş. söylenecek çok şey var aslında ama videodaki anlatıcı içimdeki çoğu şeyi harika özetlemiş o yüzden sözü ona bırakıyorum.

  bölüm-1- https://www.youtube.com/watch?v=E1ZlqZFz3KE
  bölüm-2- https://www.youtube.com/watch?v=pQxjgH9DSSg
  bölüm-3- https://www.youtube.com/watch?v=FeA7jRjUtf8

  Not: ekonomist olmaya gerek Yok ürenler ve farklar ortada. Sigara, bira, tekila fiyatları zaten hemen hemen sabit. Ayıca temel gıda için yayınlanan bir video daha var orada daha güZel tane tane anlatmış. Demem o ki ortada realite var zorunuza gitmesin bunun yerine ibret alıp ulan biz nasıl yaşıyoruz diye sorgulamaya geçmenizi öneririm. zira hesap kitap ortada.
 2. alinan urunlerin markasi ve alindigi market uzerinden konusursak tl ile euro arasindaki fark ucurum olur ama git 100 tl ile alisverisini mahalle pazari ve bim benzeri toptancilardan yaparsan tl fark atar alim gucunde. benim 100 dolara yaptigim alisveris marketten markete farklilik gosterirken, ulke bazinda karsilastirma yapilmasi sacma olur. alim gucunu bu ornek ile aciklayamazsiniz. ulkemizde sehirden sehire bile degisir bu alim gucu. ne ulkesi karsilastiriyorlar anlamis degilim. bir gurbetci arkadasin takipci toplamak adina ekomonist rolunu ustlenmesi ve buna itibar ederlerin olmasi gulunc.