13 mayıs 2017 pöh ve jöh çatışması - youreads

  1. amanos dağlarında terör örgütüne pusu kuran polis harekat timinin termal kamerada gördüğü ve terörist sandığı jandarma özel harekata ateş açtığı olay. bir subay şehit iki yaralı var. başlığın açılmamasına şaşırdım doğrusu. beni şaşırtan bir diğer şeyse olay üzerine hükümet yanlısı habercilerin jandarma terörle mücadeleyi polise bıraksın jandarma kapatılsın ve terörle mücadele tek elden yürütülsün şeklinde yapılan açıklama. halbuki ilk ateş açan polis. açıkçası olaydan çok haberler üzerine kafa yordum ve aklıma bir soru geldi. cevabını size bırakıyorum, sizce bu olay bir düzmece olabilir mi ?
  2. gerçek olması muhtemel olay. bölgede defalarca polis ve asker karşı karşıya geldi ve daha önce de kan döküldü. ama isteyerek oldu ama istihbarat zayıflığından dolayı oldu. peki bu olay gündem olur mu? elbette olmaz çünkü 15 temmuz girişiminin ardından bozulan hatta rezil olan asker ve polis imajı bu kadar kötüyken bu tarz haberlere ellerinden geldiğince set koyarlar. zaten 2-3 kanalda birden asker dizileri çekerek bozulan imajı tazeleme çabasındayken böyle olaylarla çabaları boşa çıkartmazlar. ama koz olarak kullanıp söylendiği gibi polis devleti yaratmak ve askeri geride tutmak için dönen bir tezgah da olabilir. şöyle son 1-2 seneye bakınca bu ihtimalin de zayıf olmadığını görüyoruz.

    gelelim olayın garip yanlarına. biz burada neyi anlıyoruz? anladığımız ülkenin kolluk kuvvetlerinin daha birbirinden haberi yok. istihbarat olarak ortak hareket etmeleri gereken zamanlarda bakıyorsun birbirlerinden habersiz üstelik acemice davranarak kendi dava arkadaşlarını şehit ediyorlar. sonra irdelenmesi gereken konu polislik. arkadaşlar farkında mısınız bilmem ama etrafımda ne kadar işe yaramız serseri dediğim adam varsa polis olmak için yanıp tutuşuyor. beyinsel olarak gelişimini tamamlamamış sadece kas yaparak gelişeceğini sanan hayatında 1 kitap okumamış empati yapmaktan uzak insanlar polis oluyor ve sonra bakıyoruz polis dehşetinin önüne geçilmiyor. zaten halkın değil iktidarın emir eli olmuş durumdalar işin içine birde bu eğitimsizlik ve cahillik girince ortaya böyle bir karışım çıkıyor; http://www.ensonhaber.com/liseli-gencin-polis-tarafindan-vurulma-ani-2017-02-28.html

    olaya dönecek olursak bu tamamen ülkenin özetidir. kaos. iyi günlerimiz mi? bilemiyorum...
  3. haberleşme kabiliyetinden yoksun beyinsizlerin idaresine terk edilen özel harekatçılarımızın başına gelen üzücü olay. tıpkı yabancı bakan ağırlarken ayarlamayı beceremediğimiz kürsü ve kısamadığımız müzik gibi bu da liyakattan ne kadar uzak kalındığının çok acı bir göstergesi. şehit olması ayrı, bunun yurtdışında ne kadar küçük düşürücü olduğu ayrı konu. bunu polis-jandarma ikiliğiyle açıklamak ise apayrı konu.