1. 26 Kasım – 2 Aralık Ankara, 4 – 7 Aralık Bursa, 9 – 10 Aralık Kastamonu

  Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 21’inci yolculuğuna hazırlanıyor. 26 Kasım – 10 Aralık 2015 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak festival, her yıl olduğu gibi Ankara’dan yola çıkacak. Festival, 26 Kasım – 2 Aralık’ta Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek başkent gösterimlerinin ardından, 4-7 Aralık tarihleri arasında Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla Bursa’ya konuk olacak ve yolculuğunu, 9 – 10 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu’da tamamlayacak. link
 2. festivalde yer alacak olan ve insanı heyecanlandıran filmlerden bazıları:

  türkiye’deki ilk gösterimini festivalde yapacak filmlerden olağanüstü öyküler (extraordinary tales)

  bosnalı kadın yönetmen ines tanovic imzası taşıyan gündelik yaşantımız (our everyday life), film, en iyi yabancı film dalında bosna hersek’in oscar adayı.

  slovak yönetmen ivan ostrochovsky’nin yönettiği koza, vilnius film festivali en iyi film ve cicae sanat sineması ödülü, goeast film festivali en iyi yönetmen ve fipresci ödülü, indie lisboa bağımsız film festivali özel mansiyon ödüllerine sahip. film, en iyi yabancı film dalında slovakya’nın oscar adayı.

  sundance film festivali oyunculuk jüri özel mansiyonu, berlin film festivali c.i.c.a.e ödülü ve panorama izleyici ödüllerini toplayan annemle geçen yaz (second mother), aynı zamanda brezilya’nın oscar adayı.

  cannes film festivali’nde eleştirmenler haftası büyük ödülü’nü ve fipresci ödülü’nü alan, santiago mitre imzalı, arjantin yapımı paulina.

  türkiye’deki ilk gösterimi festivalde gerçekleşecek tikkun (avishai sivan). locarno ve kudüs film festivallerinden ödüller almış. yönetmeni avishai sivan da israil’in lars von trier’i olmaya aday.

  ünlü italyan yönetmen paolo sorrentino’nun oscar ve altın küre ödüllü muhteşem güzellik’ten (2013) sonra çektiği gençlik (youth)

  altın palmiyeli taylandlı yönetmen apichatpong weerasethakul’un imzasını taşıyan saltanatın mezarlığı (cemetery of splendour)
 3. gezici festival ve goethe institut-ankara işbirliğiyle, alman yönetmen ewald andré dupont imzalı 1925 yapımı sessiz film varyete (varieté), canlı müzik eşliğinde festivalin ankara'daki kapanış gecesinde, çankaya çağdaş sanatlar merkezi'nde. bu yıl restore edilen filme, ingiliz müzisyen stephen horne ve alman müzisyen frank bockius performanslarıyla eşlik edecek.

  2 aralık çarşamba 21.30
 4. Gezici festivalin Ankara programı belli oldu.

  buyrun `:http://ankarasinemadernegi.org/festivals/21-gezici-festival/

  Çocuk Filmleri: Norveç
  Dünya sineması
  Güvencesiz hayatlar
  İhtilaf sanatı:Işıl eğrikavuk
  Kısa iyidir
  Özel gösterim
  Sinemada caz
  Toplumsal hafıza
  Türkiye 2015

  Gibi bölümler yer alıyor.

  Gösterimler çağdaş sanatlar merkezinde

  Bilet fiyatları öğrenci:8 TL tam:10 TL

  Sinemada caz, ışıl eğrikavuk, kısa iyidir ve çocuk filmleri ücretsiz.