• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.20)
a'mak-ı hayal - filibeli ahmet hilmi
"evet azizim! ben hayallerin arkasına gizlenmiş olan hayaletleri arıyorum. ne yazık ki bulamıyorum. tam olarak 'bulamıyorum' demek de yanlış. bunu nasıl anlatacağımı bilmiyorum. ilmi gerçeklere kimsenin bir şey demeye hakkı yoktur. yalnız, bir hakikatin varlığı diğer bir hakikatin varlığına engel olmaz. bazı vicdanlar, başlangıç ile sonu birbirinden ayıran bir çizginin önünde durup orada kalamaz. ben bu hayatı; dünyaya niçin geldiğimizi ne olacağımızı, bizi bu dünyaya göndereni anlamadan terk etmemeye niyet ettim. keşke bu sorulara olumlu ya da olumsuz bir cevap bulabilseydim. yarı derviş, yarı deli ama her gördüğünü hikmet gözüyle gören bir düşbazın düşleri sizi çağırıyor. hayat, sekr anında görülen bir düş değil midir? kim bilir?"


 1. filibeli ahmed hilmi, raci'nin aynalı baba ile olan yolculuklarını öyle güzel anlatır ki okurken bir an raci olup nefis mücadele edersiniz o hayallerde. aynı tadı almak adına çokça farklı tasavvuf eseri araştırmaya başlar, koca bir deryanın tam ortasında bulursunuz kendinizi.
 2. ahmet hilmi'nin fantastik (ve hatta yer yer bilimkurgu tadındaki) tasavvuf kitabı.

  batılı eğitimi almış ve köklerinden koptuğunu, çevresine yabancılaştığını hisseden raci'nin aynalı baba ile tanışmasını ve daldığı hayalleri anlatır.

  insanın hayat yolculuğuna, iyiye kötüye, görünenin görünmeyen yüzüne ve daha birçok konuya dair çok güzel kurgulanmış bir eserdir. tasavvuf ile ilgilenenlerin muhakkak okuması lazım.
 3. ".... gerçekten garip bir fikir! bir kısmı ise ramazan kandillerini gördüğü zaman müslüman olduğunu hatırlayan müslümanlardandı. kandiller yandı mı ellerine tespihlerini alır, dinlememek ve hiçbir şey anlamamak şartı ile camileri dolaşarak kuran-ı kerim ve vaaz dinlerlerdi. ikindi vakti kalkmak şartı ile oruç bile tutarlardı. oruç tuttuğu halde namaz kılmaya lüzum görmeyenleri de vardı. uzun bir namaz olan teravihe hiçbiri yanaşmazdı. ramazan bitti mi, bunların din duygusu da “elveda” der, giderdi. mevsim elbisesi giyme şeklinde olan bu çeşit dindarlığa ben her sene hayret ederdim."
 4. nesnel ve moral bozucu bir hakikatten öznel, sonsuz ve fazlasıyla duyumsal bir hakikate yolculuk. aynalı babanın mezarlıkta yaşaması da çok manidar. herkesin kendi hakikati ile yüzleşeceği kapı. öznel hakikat bu dünya gerçekliği gibi riyakarlığı kabul etmez. orada insan kendi aynasında hem kendini hem alemi seyreder. tabi ki perdeyi sıyıracak kadar cesaretliyse...

  şekilden arınmış saf bilgedir aynalı baba. çünkü kendisi bir nefis değil, sırlı bir aynadır, akistir.
  durak
 5. "ben oyum ki, satvetimden kainat lerzandır(benim gücümden tüm kaiat yerlerde sürünmektedir)
  ben oyum ki, zor u bazum hakim-i hercandır( kolumun huvveti herkese geçer)

  ben oyum ki, sıyret-i merdide yoktur benzerim
  hadimin-i barigahım zümre-i merdandır( mert, yiğit kişilerin arasında bile benzerim yoktur, mert kişiler bnm kapımın hizmetçisidirler.)

  ben oyum ki mizan- adlimde müsavi cümle halk
  şehinşahlarla gedalar bence hep yeksandır.( adalet terazimde herkes eşittir, padişahlar ve köleler bence aynıdır)

  hasılı şimşir-i izz ü kudretiyim izyid'in
  aşkım ben, satvetimden kainat lerzandır.
 6. ölmeden önce okuduğum için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. esasen bu kitabı okuyan herkesin şanslı olduğunu düşünüyorum. üzerinden bu kadar uzun zaman geçmiş olmasına rağmen o derin muhabbetin tadı damağımdadır. kitapta "zahid bizi tan eyleme" türküsüne denk gelmiştim. ruhi su'nun seslendirdiği şekliyle kitabın fonu olabilir, öylesine yakışıyor.

  zahid bizi tan eyleme
 7. bir çok yönüyle tasavvufa karşı olan benim bile keyifle okuduğum kitaptır.aslına rücu eden racinin, bu yolda yaşadıklarını anlatır. hayatın anlamını arayanlar okuyabilir. tabi doğrularını ve yanlışlarını değerlendirerek.