1. türkçe'de saçma, anlamsız anlamında kullanılan, dilimize fransızca'dan geçmiş bir sözcük.

  latince'de "sağır, dilsiz" anlamına gelen "surdus" sözcüğüne "ab" ön eki eklenerek oluşturulmuştur.

  benim yorumum:

  sağır ve dilsiz olmak burada bana kalırsa dış dünyadan kopuşu simgeler. yani kaynağını sadece iç dünyadan alan anlam, absürttür. zira dış dünyada bir yansıması yoktur. yansıması olmayınca eşleştirebileceğimiz bir benzerlik de bulunmaz. ne de olsa insan sosyal bir varlıktır derler, değil mi?

  yorumumu desteklemek üzere, beckett eserlerinde "absürt":

  (bkz: #25736)

  beckett'in karakterleri absürttür. zira hepsinin uzuvları körelmiş ya da tamamen yok olmuştur. bir kere karakterlerin bu özellikleri absürt'ün etimolojik kökeniyle bire bir örtüşmektedir.

  aynı şekilde l'etranger'deki karakterin absürt olması, değerlerinin hiçbir şekilde dış dünyada karşılık bulamamasından kaynaklanır. beckett eserlerindeki gibi kahramanın fiziksel uzuvları sakat olmasa da düşünsel uzuvları "sakat"tır. sadece içten gelen değerlerdir ve dış dünyadan etkilenmemiş bir saflığı vardır.

  buradan çıkışla, kirletilmemiş anlam absürttür, diyebilirim.

  bu sebeple troll'ler sevilmez. yazdıkları doğru olsun, yanlış olsun; yazdıklarının içkin olma özelliği yüzünden şarlatanlıkla suçlanırlar.

  (bkz: şarlatanlık)
 2. çevremizde bulunan her bir somut veya soyut kavramın aslında absürtlükten türediğini düşünmemek elde değil. uzun zamandır ölümü insanın karşılaştığı en ciddi kaçınılmaz son olarak düşünmekteydim. bunun üzerine kendimce düşündüm, yazdım, tartışmalara girdim. ama bu bulunduğumuz yaşamı değerli kılmıyordu. yaşamı absürtlükten koparan şey ölümdür. buradan yola çıkarak ölüme kadar olan zamanda onunla dalga geçme yolunun absürtlükten geçtiğini fark ettim. kendi yaşamımızı değerli kılacak tek şey bu ise niye boş boş duruyordum. üretmek lazımdı. dolayısıyla bir site oluşturma projem gelişti. benim gibi düşünen veya bu işten zevk alarak sahiplenecek ve yeni bir şeyler ortaya koymak isteyenler varsa, kısacası absürt içerik (kitap/film incelemeleri veya tanıtımları, anı-öykü-şiir-deneme-düşünce yazıları, hatta aklınıza gelecek her türlü absürt içerik) üretecek arkadaşlar aramaktayım. sıfırdan bir ekip kurmak çok romantik görünse de denemeye değer bence.
  iletişim: [email protected]
  efzey