• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (5.00)
Yazar ola bauer
acemi pezevenk - ola bauer
"kuzeyden gelen bir yeraltı edebiyatı örneği sunuyoruz bu kez. soğuk, mat ve kara; ama duygusal bir roman... bütün ekonomik sorunlarını çözmüş ve belki de bu yüzden sıkıntıdan patlayanların ülkesinden gelen sessiz bir çığlık. abartıdan, söz oyunlarından kaçan bir kar tanesi... roman kahramanı ulysses ve yolda okuyarak çıktığı deniz yolculuklarında da evini özlemeyen bir gezgin; kendi kendisinin peşinde dolaşan bir kayıp ruh. sevgilisine beynini ve yüreğini açan, şefkatini ve neşesini sunan bir aşık. dibe vururken bile kamışını dik tutanlara, gevelemeden konuşan, maskesiz soygun yapanlara, önden vurmayı seçen toplumdışına düşmüş delilere hayran bir hayat acemisi... ve yolculuklarının sonunda paris'i mesken tutmaya karar veriyor...denizi özleyen sevgilisi ise parislileri sevmiyor, çünkü onlar: "ilgilerini çeken tek şey bağırsak sistemlerinin iyi çalışması. yaptıkları ve söyledikleri her şey bununla ilgili. sindirim ve boşaltım kasları ve bir de sıçtıkları. tek konuştukları şey bu. eğer kendilerinden konuşmuyorlarsa bu yalnızca bir taktik. (...) bir çıkara karşı başka bir çıkar. ölüme karşı ölüm. hepsi aynı. böyle ayakta duruyorlar." yolları ayrılır... adam seksin değil sevginin tehlikeli olduğu bir otelde pezevenklik yapmaya başlar..."


  1. milyonlarca yıl oldu okuyalı. ola bauer'i bu kitap ile tanıdım ve yine ola bauer'den kuzey gözcüsü'nü, bu güzel kitap sayesinde okudum. sanırım kafamda memorias del subdesarollo ile eşleştirebilirim bu kitabı.

    orijinal ismi magenta olan kitap aslında bir dörtlemenin üçüncüsü (ayrıntı yayınları magenta için 1977 yazmış ama bu bir basım hatası, 1997 olmalıydı). tommy'nin çocukluğundan yaşlılığına kadar, çeşitli dönemlerine şahitlik ettiğimiz kitapların son ikisi türkçeye çevrilmiş.

    kitaplar: hestehodetåken (atbaşı nebulası), svartefot (bu ilk iki kitap aynı basımın düzenlenmiş hali bile olabilir emin değilim), magenta (acemi pezevenk), forløperen (kuzey gözcüsü).