acı hayat - metin erksan - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
 1. acı hayat, yönetmenliğini metin erksan'in yaptığı 1962 yapımı siyah beyaz türk filmi. aşk hikâyesini anlatan film, özgün sinema diliyle, türk sinemasının en önemli klasiklerinden ve dönemin baş yapıtlarından sayılmaktadır
  yanlış hesap yapmadıysam türkan şoray'in 17 yaşında olduğu film. ve bu filmdeki oyunculuğu ile altın portakal en iyi kadın oyuncu ödülü olarak sinema'ya sağlam bir giriş yapmış. diğer taraftan susuz yaz filmi ile de yine 16 yaşlarında hülya koçyiğit de sinemaya sağlam bir adım atmış oluyor ki iki filmin yönetmeni de metin erksan.

  filmin açılışında türkan şoray yazısını görmesem tanımazdım iri gözlü türkan'dan çok çekik gözlü türkan şoray izledim, ayhan ışık ise yine bildiğimiz jön ve ekrana çok çok yakışıyormuş rahmetli.
  film aşk, para, ahlak, intikam ekseninde dönüyor, film tam 45 yıl önce çekilmiş ve dikkatimi çeken gecekondu mahallelerinde konu komşu baskısı yine mevcut iken zengin evlerinde böyle bir dert yok.
  her karakter salt iyi yada salt kötü değil, benzer senaryo tarzını nuri bile ceylan'da da dikkatimi çekiyor. bu tarz da filmi klasik film kategorisine sokuyor ve her dönem seyredilebilir kılıyor.