1. ulaşımı esnasında şehir hatları sayesinde mültecilik hissini tadabileceğiniz yer. istanbul'da birkaç saatliğine nefes alıp yeşillenebileceğiniz sınırlı yerlerdendir aynı zamanda. faytonlar da kalkıyor hem, gidiniz efendim.
 2. istanbul'un bir ilçesi. geçmiş zamanlarda prens adaları olarak anılmışlar.
  büyükada-prinkipo
  heybeliada-halki
  kınalıada-proti
  burgazada-antigoni
  yassıada-plati
  hayırsızada(sivri ada)-oxis
  kaşık adası-pitye
  sedef adası- terevintos
  tavşan adası-miyandros
  bir de vordonosi var bu ada 1010 yılında yaşanan büyük bir depremle sular altında kalmış batık bir ada. türkçe ismi yok.
  bu adalardan büyükada, heybeli, kınalı, burgaz üstünde yerleşim olan adalar. eski istanbulda özellikle gayrımüslim kesimin yazlıkları.
  yassıada 1960 darbesinden sonra yargılamaların yapıldığı ada, şimdi adı demokrasi ve özgürlükler adası oldu. öyle diyen var mı bilmem.
  hayırsız ada, eski zamanda sokak köpeklerini toplayıp buraya bırakırlarmış. açlıktan birbirini yiyen hayvanların feryatları karadan duyulurmuş. şehir efsanesi olduğunu umut ediyorum.
  diğerleri pek ufak tefekler, kaşıkadası ve sedef adasında çok az sayıda konut var gibi.
  yaz aylarında istanbul ahalisinin hücum ettiği yerler haline geldi bu adalar. vapurlarla motorlarla öyle bir doluşuyor ki insanlar adalar üstündeki yüke dayanamayıp batacak sanıyorum. bir de arap turistler faytonla gezmeyi pek seviyorlardı. fayton olayı bittikten sonra turistlerin ilgisi düştü mü bilmiyorum.