adonis - youreads

 1. adonis, yunan mitolojisine göre afrodit'in aşık olduğu ölümüdür. çiçekli
  ve güzel baharın temsilcisidir.

  suriye kralının kızı myrrha, afrodit'e yeterli derecede tapınmadığı için afrodit tarafından cezalandırılır ve kıza asla baş edemeyeceği bir baba arzusu verir. dadısının yardımıyla babası ile 7 gün 7 gece beraber olur (bazı kaynaklarda 40 gün 40 gece olarak geçer). babası son gece birlikte olduğu kişinin kızı olduğunun farkına varır ve onu öldürmek ister. tanrılar kıza acıyarak onu mersin ağacına dönüştürürler. ağacın gövdesinden 9 ay sonra ölümlülerin en güzeli olan adonis dünyaya gelir. ve afrodit'in onu görür görmez aşık olur. (kaynak:vikipedi)

  afrodit'e akıl sır ermiyor. :p
 2. derler ki, afrodit onu kendine istediğinden kaçırır ve yeraltına saklamak ister. bu durumda persephone ona yardım edecektir, ancak o da adonis'e aşık oluverir. sonrasında yılın yarısını afrodit ile, yılın yarısını persephone ile geçireceği şekilde anlaşır bizimkiler. kimse adonis'e sormuyor tabii. ancak adonis de afrodit'e yanık, bazenleri yılın yarısından daha fazla kalıyor onla. bu da bizim persephone'un zoruna gidiyor. o yüzden ava gittiği bir sırada adonis'in karşısına bir yaban domuzu çıkararak ölmesini sağlıyor. kıskançlık bazen tanrılara ve tanrıçalara böyle şeyler yaptırabilir.

  hayır persephone'un başı bağlı değil mi arkadaşım, bu hades ne işler yapıyor? hades ile olan bu kovalamacalarda afrodit'in parmağı da vardır derler. bu olimpos çok içli dışlı sanki.
 3. mitolojide "en güzel ölümlü" olarak anılır, ondandır ki erkekler "adonis gibi" olmaya çalışır.