agora meyhanesi - youreads

 1. agora meyhanesi istanbul'da bir mekan adı ancak tek agora meyhanesi istanbul'da değil. izmir ikiçeşmelik tarafında bulunan bölüm de agora olarak geçmişten günümüze varlığı devam ettiren bölge hatta son yıllarda belediye'nin yaptığı güzel işlerden biri olarak agora kalıntılarını derleyip toplayıp halkın hizmetine açmış olması da güzel.
  eşrefpaşa, kemeraltı hattının 3. ayağını oluşturan agora'da da vaktiyle meyhaneler bulunduğu için o meşhur agora meyhanesi aslında bir izmir şarkısı.

  izmirli bir tıp öğrencisi tarafından yazılan (bkz: bu gece benim gecem) diye giden hepimizin bildiği sözler bestelenerek yine bir izmirli gönül yazar tarafından taş plak olarak büyük sükse yapmış ve müzeyyan senar, zeki müren, nilüfer gibi yıldızlar da şarkıyı okumak için sıraya girmişlerdir.

  bu aksam ümitlerimi
  meze yapıp içiyorum
  içiyor içiyorum

  bu gece benim gecem
  bu gece benim gecem
  cama vuran her damlada
  seni hatırlıyorum
  ve sana susuzluğumu

  diye sözleri devam eder ve şarkının yazıldığı agora meyhanesi o bölgede kimbilir hangi meyhaneydi bilinmez ancak mevcut 3-4 meyhane bugün de varlığını devam ettirmekte. bazen gezip tozduğumuz noktalar duyduğumuz mazilere de ev sahipliği yapmış olması ve bunu sonradan öğreniyor olmak insanda değişik hissiyatlar uyandırıyor. böyle bir iç kıpraşması şeklinde... mevcut duygu durumu çanakkale'de asklerlik yaptığım yıllarda da yaşamış o toprakların neler anlattığını bir şekilde duymaya çalışmışımdır.
 2. istanbul balat da gayet güzel mezeleri olan meyhane.
 3. istanbul balat'da bir kaç farklı agora meyhanesi vardır. iki sokak mesafededirler. ama en güzel mezeler agora 1890'dadır.