• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
algı kapıları - aldous huxley
yayınlandığı günden itibaren tüm dünyada olağanüstü bir ilgi gören algı kapıları, ele aldığı konu bakımından benzersizdir. huxley bu kült kitabında insan algılarının boyutlarını, görsel algıyı olağanüstü biçimde açan meskalin üzerinde özellikle durarak, onu bizzat kullanarak inceler; deneyimlerini müthiş bir gözlem gücüyle gerçeğe olabildiğince yakın, hatta zaman zaman onu aşarak betimler ve bize gerçeğin yeni bir boyutunu, bilincimizin, aslında bir şekilde hep bildiğimiz, ama pek göremediğimiz "karşı kutbunu", "öteki tarafını" gösterir; oraya geçmek için tarih boyunca kullanılmış farklı araçları, geliştirilmiş farklı yöntemleri anlatır.

dolayısıyla algı kapıları, resimden müziğe, bir kır manzarasından karanlıkta oynaşan ışıklara kadar birçok farklı araçla da ortaya çıkabilen farklı bir algı durumunun, yazarın deyimiyle "kendinden geçmenin" benzersiz bir analizini sunuyor.

gerek algı kapıları, gerekse yazarın daha sonra bunun devamı olarak yazdığı cennet ve cehennem, bu "kendinden geçme" halinin, gündelik yaşamın ötesindeki bir dünyaya açtığı kapılar üzerine yazılmış iki temel ve klasikleşmiş deneme...
  1. huxley'den meskalin anısı dinlemek eğlenceli olur diye düşündürmüştür. bu adam bilinçaltı meselesine takmış. olaya kendinden başlaması güzel bir hadise. teorikle pratiği bir araya getiren bir kitap bir anlamda.
  2. evrim tamamen pragmatiktir, hiçbir estetik kaygı gözetmez. amacı güzel, iyi, doğru ya da meşruya ulaşmak değildir, yalnızca varlığı idame ettirebilmektir. insan beyninin evrimi de buna göre biçimlenmiştir. beyin evrimsel süreçte sadece hayatta kalmamıza yarayacak kadar algılamayı öğrenmiş ve algının kapılarını sımsıkı kapatmıştır ki, bizler yaşayalım. ama william blake'in de dediği gibi "algının kapıları açılacak olursa, her şey insana olduğu gibi görünür; sınırsız".