• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.83)
the truman show - peter weir
truman çok güzel bir adada yaşamaktadır... fakat bu ada, truman dışında her şeyin sahte olduğu bir ortamdır ve doğduğu günden itibaren devamlı olarak seyirciler tarafından izlenmiştir. truman, bunun hiç farkında olmaz,  ta ki öldüğünü sandığı babasını görene dek.


 1. insan bazen acaba ben de böyle bir durumda mıyım diye soruyor bu filmi izledikten sonra^:swh^
 2. insanı acaba ben hangi adanın truman'ıyım diye düşündüren, kafasına her an mikrofon düşebilirmiş gibi bir beklenti yaratan, distopik ama neşeli film.
  orsed
 3. izledikten sonra düşündürten filmlerden. hayatınızın tamamı olmasa da büyük bir kısmı kurgu gibi değil mi? sabah kalk işe git, akşam gel televizyon izle. yaptıklarımız farklı olsa da içimizdeki truman'ı keşfetmemizi sağlıyor bu film.
 4. bir liste yapacak olsam ve o listeme 10 adet film eklesem kesinlikle onlardan biri olurdu.
  izlemesi çok zevkli harika bir filmdir. jim carrey e selamlar
 5. zaman zaman yaşadığımı düşündüğüm durum. o kadar tekdüze, o kadar dakikası dakikasına aynı oluyor ki bazı şeyler, mesela diyorum büyükadaya gideceğim ama bir türlü kısmet olmuyor o vapura binmek... birini tanıyorum seviyorum vay be diyorum iyi arkadaşız, farklı bu insan. sonra hiç anlamadan uzaklaşıyor / uzaklaştırılıyor.... evet diyorum birazdan gökyüzünde bir kapı açılacak. ve çıkıp gideceğim. nereye olduğunu bile bilmeden...
 6. insan bazen acaba ben de böyle bir durumda mıyım diye soruyor ve cevap : evet tam da böyle bir durumdayım diyorum.hergün yaşadıklarıma baktığımda istikrarlı bir tekdüzelik içerisindeyim .etrafımdaki herkes aynı şeyleri yapıyorlar ve ben bundan oldukça rahatsızım.evet o yaşamımı farklı kılacak düşünceler ben de de mevcut fakat ne hikmetse artık onlarda hergün düşündüğüm tekdüzeliğim oldular . neyse ya sanki biraz itiraf tarzı oldu .ha filme gelirsek film güzel gençler izleyin izlettirin .filmin mottosu da bu olsun 'hayat kadar gerçek '..
 7. hani insanların "en sevdiğim renk", "en sevdiği şarkı" gibi şeyleri vardır ya, benim hiç öyle şeylerim olmadı ama her defasında "sence en mükemmel film?" dediklerinde the truman show diyorum.

  !---- spoiler ----!

  truman'ın dünyasını kontrol eden(aka tanrı) adamı hep steve jobs'a benzetmekteyim.

  !---- spoiler ----!
 8. hayatımızdaki yöneten, yönetilen eksenini irdeleten ve özgür irademizi(!) düşündüren film.

  !---- spoiler ----!

  filmin sonunda yaratılan dünyadan çıkmaması filmin verdiği düşünceyi güçlendirebilir ve çok daha farklı yerlere çekebilirdi.

  !---- spoiler ----!
  kup
 9. vakti zamanında bir ders kapsamında mekansal açıdan incelemeye çalıştığım filmdi. ama tabii ki mekanı oluşturan fiziksel sınırlardan ziyade psikolojik sınırların üstünde durmaya çalışmıştım. filmi o gözle izlemek daha keyif vericiydi.
  *keep calm by escape to truman's beach*
  ps:minimalist afiş çalışmaları da epey güzel;
  (bkz: http://payload66.cargocollective.com/1/2/68997/3625084/84c9801d9824eebae80abbc7a793b449.jpg)
  (bkz: http://orig11.deviantart.net/c9a4/f/2010/213/5/7/the_truman_show_by_mushir.jpg)
  (bkz: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/08/c6/2e/08c62e6167988dcb21bf5d14b06c3765.jpg)
  b-612
 10. izleyen herkese "acaba?" dedirten kült bir film.

  benim en çok dikkatimi çeken nokta programdaki reklam uygulaması. sonuçta truman show da bir tv programı ve reklam alması gerekiyor, ancak kesintisiz yayınlandığı için de ürün yerleştirme yöntemi kullanılıyor.
  !---- spoiler ----!

  mesela adam karısıyla kavga ederken kadının durduk yere "bu müthiş çikolata kaplı mısır gevreğinden yemek istemez misin?" demesi ve adamın iyice sinirlenmesi falan komik sahneler.

  !---- spoiler ----!

  ayrıca jim carrey'nin sadece aptal komedilerde oynayan mimikli oyuncu olmadığını da gösteren filmdir. diğeri içinse (bkz: eternal sunshine of the spotless mind)