amelie - jean-pierre jeunet - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.16)
amelie - jean-pierre jeunet
paris'te garsonluk yaparak, kendine özgü bir dünyada yaşayan saf, çekingen ve masum bir kızdır amelie. annesinin beklenmedik ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşadığı travmalar sonucu, sevimli ve boş şeylerle uğraşarak kendisine eğlence yaratmaya çalışsa da aslında hayatı sıkıcı bulduğu için kendisini son derece yalnız hissetmektedir. bu kısır döngü amelie’nin evde bulduğu bir kutuyu ve onun aracılığıyla sahibini keşfetmesiyle birlikte bir anda bıçak gibi kesiliverir... amelie aşık olmuştur.


 1. oysa bayım siz bir sebze dahi olmazsınız. çünkü enginarın bile kalbi var.
 2. şimdi bu filmi izlemiş bulunmaktayım. kültürel ve sanatsal bakış açısıyla baktığımızda filmde ana konu olarak iki tane kafadan özürlü kişinin yani "amele " hanım kızımızla isminde hayır olmayan "nino" nun senin de tahtaların eksik benim de o zaman neden sevişmeyelim? alt metnine sahip aşkını anlatıyor diyebiliriz. yan konularda en dikkat çeken karakter takınıtılığıyla joseph oluyor. kendisi stalk nedir neden ve nasıl yapılır sorularının vücut bulmuş hali adeta yanında müfettiş gadget halt etmiş öyle söyliyim.
  bir de film genel olarak polyanna havasında geçiyor, sürekli güneşli güzel hava, eğlenen insanlar, herkeste bir rahatlık falan yani izlerken tozpembe gözlük takmış gibi hissedebilirsiniz. ara ara erotik sahneler olması film için güzel bir detay da olmuş aynı gün ekstradan başka videolar izlemenize gerek kalmıyor.
  ve son olarak "parmak gökyüzünü gösterdiğinde sadece aptallar parmağa bakar."
  eyyorlamam bu kadar.

  !---- spoiler ----!

  filmin en sevdiğim sahnesi joseph'le kasiyer corcia'nın kafenin tuvalettinde mercimeği fırına verirken tüm kafede deprem etkisi yaratması oldu. enerjilerine hayran kaldım doğrusu.

  !---- spoiler ----!
 3. genç kızlar belki çok genç kadınlar; filmi izledikten sonra amelie olmaya heveslenmişizdir hepimiz.. tatlı yaşam tatlı aşk hikayesi; carpe diem...
  gerçek hayat filmlerdeki gibi değil. bunu da sürekli yüzümüze vurmuştur hikayenin kötü karakteri olan "gerçek hayat"

  bugün murathan mungan 'ın paranın cinlerikitabında şöyle bir paragrafa denk geldim. ^:dipnot^ bu bana amelie olmaya çabaladığımız-heveslendiğimiz zamanları hatırlattı. ve şimdi yaşadığımız hayatı.

  "sinema duyarlıklarıyla hayatı idare etmeye çalışan binlerce kadından biri olduğumu, aslında çok sıradan, yalnızca bu olduğumu, çok ortalama bir kadın olduğumu yıllarca kabullenemeden, kendimi türlü sıfatlarla başka kızaklara çekmeye çalıştığımı anladım."

  *dipnot:bu alıntı aslında kırık oda kitabındaki makas öyküsündenmiş. paranın cinlerinde tekrar alıntı yapmış.
 4. hanım kızımız "hayat sevince güzel"deki güllüşah gibi ortalığa neşe saçan birisi. şarkı söylemiyor merak etmeyin. aslında düşündüm de baya ortak noktaları var ya neyse. farklı hayatları ve kesişmelerini anlatıyor. aşk ayrıca efsane müzik de işin içinde olunca dadından yenmeyen bir film oluyor. izleyin işte daha ne damelie?