annie hall - woody allen - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.11)
annie hall - woody allen
new york'lu komedyen yazar alvy singer (woody allen) aşkın peşinden gitmek istese de, yaşadığı entellektüel ortamda aradığını bulabileceği konusunda oldukça umutsuzdur. en az kendisi kadar nörotik olan şarkıcı annie hall (diane keaton) ile tanışması ise önyargılarını sona erdirir. yoğun olduğu kadar farklı olan bir ilişki yaşamaya başlarlar. annie hall'u etkileyici kılan, aşk üzerine öncekilerden farklı şeyler söylemeye çalışması. komedi ve romantizm karışımı film, 70ler de gezinmek isteyenler ya da klişe aşk tasvirlerinden sıkılmışlar için iyi bir alternatif.


 1. woody allen'ın yalandan entelektüellerle bunuel'e yakışır nitelikte alay ettiği 1977 yapımı film. aslen kadın-erkek ilişkileri üzerine bir film olmasına karşın allen bu filminde, satır aralarında, eteğindeki taşları bir bir döker, hemen her tip entelektüel geçinen insan nasiplenir bu taşlardan. en iyi film dahil olmak üzere 4 akademi ödülü kazanan filmde woody allen'a, diane keaton eşlik etmiştir.
 2. woodsman'ın kesinlikle en iyi filmi. oyuncunun film esnasında kamereya bakıp seyirci ile konuşma tekniği bu filmden çıkmadır. o yüzden sinema tarihinde de iz bırakmıştır. bir kaç söz var aklımda filmden, onları yazmasak olmaz.

  "ilişkiler köpek balığı gibidir, ilerlemezlerse dibe vururlar"

  "benden hoşlanabilecek bir kadını ben istemem"

  özellikle son madde çok düşündürücü.
 3. biraz önce izlediğim film.

  woody bana benziyor. hem canlandırdığı karakter, kem de tipi. tabii onun gibi vitaminsiz değilim.

  uzun uzun analiz yapmaya mecalim yok ama izleyin, güzel film gerçekten.

  ilave:


  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<film içeriği>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  alvy küçük yaşta psikologa gitmeye başlar. okuduğu bir yazıda evrenin sürekli genişlediği ve zamanı geldiğinde her şeyin parçalara ayrılacağını okur. bu saatten sonra alvy için her şey boştur.

  alvy karakteri, zekaya, kültüre önem veren, obsesif bir tip. aynı zamanda bu çevreyi eleştiriyor, bunlardan usanıyor da. kitap okuyor, ama uzun uzun kitap goygoyu yapmaktansa basket maçı izlemeyi tercih ediyor. 2 evliliği olmuş, iki karısı da yazar-çizer tayfadan. esas kız annie ise daha sade, kendi halinde, deyim yerindeyse alt kültür sınıfına mensup. alvy önce ondaki neşeye, canlılığa kendini kaptırsa da zamanla kızı okumaya, entelektüel olmaya teşvik ediyor. sonra da bu yaptığından pişman oluyor.

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<içerik bitti>>>>>>>>>>>>

  "cahillik mutluluktur" fikri, filmin temeli diye düşünüyorum. ne kadar az bilir, az düşünürseniz o kadar mutlu ve uyumlu olursunuz.
 4. normalde film izlerken biriyle izleme ihtiyacı duymam ama bu filmde keşke birlikte izleseydik dedim. herkese olmuştur muhtemelen izlerken sürekli "aa biz/ben/o" dedirtiyor. klasik romantik komedi sığlığının fersah fersah ötesinde bir film.
  normal bir zamanda izlerseniz hoş komik, kafanızda soru işaretleri olan bir dönemde izlerseniz komik olmanın ötesinde düşündürür. yani sanırım öyle olur bana öyle olurmuş gibi geldi tekrar izlersem editleyeyim.
 5. yazılmamış öyleyse yazalım; yapımcı tony lacey'i new york'a komşu new jersey yahudisi simon and garfunkel'ın simon'ı paul simon canlandırır.

  allen'sa bir new york yahudisidir.