1. üzerinde atmel mikrodenetleyici bulunan açık kaynaklı bir geliştirme kartıdır. basit programlama dili, zengin kütüphanesi ve çok sayıda hazır yardımcı elektronik kartı bulunması sayesinde popüler geliştirme kartlarından biridir.
  tes
 2. geçen hafta üniversitedeki "bununla hayal ettiğiniz herşeyi yapabilirsiniz" temalı bir seminerde tanıdığım ve edindiğim alet.yalnız arkadaş hayallerden girip "arduino ile t-shirtlerinize led ışıklandırma yapabilirsiniz.yeterki hayal edin" dedi ya orda bittim.alet güzel sunum kötü.
 3. birden fazla çeşidi bulunan programlama kartıdır ve bu çeşitlerde fiyatlar arttıkça üzerinde kullanılan elektronik elemanlar da artar ve daha fazla işlem ve devre yapılabilir(uno-orion-leonardo vs vs)

  öncelikle yapılacak devre için arduino programında yazılım işleminden sonra usb kablo ile kullanılan arduino kartına bu yazılım aktarılır.üzerinde sınırsız deney-devre yapılabilir

  ucuza kapatabileceğim bir yer olursa ben de en kısa sürede alacağım
 4. hakkında çok fazla bilgi kirliliği, anlam karmaşıklığı olan platform.

  arduino unodan örnek verelim. en basiti olduğu için. hepsi üstüne 1-2 şey ekleyerek oluşturulmuştur kabaca.

  ilk olarak, programladığınız şey arduino değildir. arduinonun içindeki atmega328pdir.
  kartın üzerindeki çıkış gerilimlerini işlemci sağlamaz, kartın üstünde ayrıca bir regülatör vardır.
  i/o portlarıyla regülatör alakasızdır. 3,3v=>5v gibi bir olay olmadığı sürece (mesela due'nin işlemcisi 3,3v ile çalışmaktadır. eğer 5vluk bir sensör takarsanız hasar görebilir. araya dönüştürücü eklemeniz lazım. ki bu da yine regülatör değildir) yani karta taktığınız bütün i/o birimleri doğrudan işlemciye zarar verir.
  doğrudan atmega328p'yi programlayamazsınız. bu yüzden üzerinde bir smd işlemci vardır. bu programlayıcı görevi yapar. yani uno'da isterseniz (arduino uno bootloaderı yüklenmiş olması şartıyla) istediğiniz 328p'yi programlayıp devrenize takabilirsiniz.
  o 328p boarda takınca direk çalışmaz. osilatör ve reset devrelerini de kurmanız gerekir.

  benim tavsiyem ise şudur, elinizin altında klon bir arduino uno bulunsun. hızlı projelerde çok işe yarıyor. boarda gerek yok, basit ve küçük. 2-3 tane de bootloaderlı (böyle satılıyor işlemciler. yurtdışı sitelerinden bakabilirsiniz burada çok pahalı) 328p bulunsun, uno kullanarak programlarsınız devreye takarsınız. bir adet de mega gibi, yun gibi bir boardunuz olsun. bunun da orijinal olmasına gerek yok. arduino açık kaynak bir yazılım. dandik olma, eksik olma ihtimali yok yani replikasının.

  yok ben uno ile uğraşmayayım, bi tane breadboardu arduinoya çevireyim derseniz arduino nano önerebilirim. programlayıcı olarak kullanabilirsiniz, işlemci için kendi regülatörü vardır, tek farkı daha küçük olması smd olmasıdır.

  arduino pro mini gibi şeyleri ise gereksiz bulmaktayım. işlemci boyutunda kart yapmışlar, ancak üzerinde sadece işlemci var. ne anladım ben bu işten ?

  shieldları ise tamamen gereksiz bulmaktayım. alın kendiniz yapın devreyi. 20de biri maliyetine halledersiniz. türkiyeden alıyorsanız 80de biri maliyetine halledersiniz.

  arduino zaten elektronik bilginizi sıfırlayan bir alet, bir de shielda bulaşırsanız çok hazırcı olursunuz. hazır proje dışında hiçbir şey yapamazsınız. direnç hesaplamayı bilmeyen adamlar ev otomasyon sistemi tasarlıyor sonra.

  özetle pratiktir, kullanışlıdır, yaygındır ancak suyunu da çıkartmamak gerekir.
 5. Arduino 2005 yılında piyasaya çıkmış ancak 2012 yıllarında türkiye’de popüler olmuş pic’e rakip bir fiziksel programlama platformudur.(bence pic artık öldü diyebilirim)
  Pic gibi zibilyon tane kod editörü yoktur ve programlamak için extra bir karta ihtiyaç duymaz. Zaten genelde bu yönüyle elektronikle uğraşanları cezbetmiştir.
  Kartın birçok modeli mevcuttur. Bunlardan hangisini seçeceğiniz ise tamamen yapacağınız proje deney vs ile ilgilidir. genelde arduinoya başlayanlar uno modelini tercih eder ancak bence mega modeli daha avantajlıdır , çünkü birkaç uygulama yaptıktan sonra daha fazla giriş çıkış pinine ihtiyaç duyacaksınız ve keşke mega alsaydım diyeceksiniz.(benden söylemesi).
  Açık kaynak kodu olması büyük bir avantaj sağlar internet ortamında yüzlerce örnek proje bulabilir bunlardan istediğinizi yapabilirsiniz.
  buradaki sitede bol bol örnek proje mevcut.
  kod yazacağınız editörde kullanacağınız bütün fonksiyonların açıklaması ve nasıl kullanılacağıyla ilgili bilgiyi veren sayfa budur.
  ayrıca çok yaygın ve hemen hemen her projede kullanabileceğiniz kütüphaneler mevcuttur. bu kütüphaneler yığınla yazılacak olan kodun sizin yerinize başka bir insan evladının oluşturmuş olduğu bir çeşit eklenti kod parçasıdır ve siz bunlardan özgürce faydalanabilirsiniz.
  programlamada kullanılan dil ne c++ ,nede javadır. Biraz ortaya karışık bir platformdur. ancak java veya C ile ilgili biraz bilginiz varsa kod yazmak çok kolay gelicektir.

  ancak elektrik elektronik mühendisliği okuyan arkadaşlara bir tavsiye, arduinodan uzak durun. bunun sebebi arduinoda library (kütüphane) denen eklentinin emek harcamadan yazılıma eklenebilmesidir. zaten yazılan kodda hemen hemen bütün işi bu kütüphane yapar.
  haa ben kütüphanemi kendim yazıyorum diyorsan sıkıntı yok..
 6. en onemli ozellii open hardware olmasidir. dolayisiyla en azindan uno modelini uretmek serbest. o yuzden piyasada cin mali olanlari coktur.
  aliexpress'te dunya kadar cakmasi satilir. 2-5 dolar arasi envai cesidi var. bozmaktan korkmadan yenisini alabilirsiniz surekli.
 7. benim gibi elektronikten anlamayan kisiler icin bile kullanisli alet. ebay uzerinden cesit cesit sensorler siparis ettim ve sicaklik/nem degerlerini lcd ekranda gosterebiliyorum. ozellikle simulink desteginin gelmesinden sonra onunun oldukca acik oldugunu ifade edebilirim. simulink'te hazirladiginiz modelleri dogrudan arduino'da calistirabiliyorsunuz.
 8. daha yeni aldığım oyuncağım. akşamları çocuklar gibi oynuyorum onunla. mükemmel bir şey. yazılım öğrenme merakım vardı ne zamandır, ne yapıcam nasıl öğrenicem diye tepinip dururken bu aleti duydum bi yerde ve aldım. yazdığın programı, yaptığın elektronik devrelerle fiziksel etkiye çevirebilmek mükemmel. süper bişi
  flash