• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
arkadaş - yılmaz güney
filmde öğrencilik yıllarından tanışan iki arkadaşın yıllardan sonra karşılaşmasını anlatıyor. cemil (kerim afşar) zengin olmuş bir kıyı kentinde bir kadınla evlenmiştir. âzem (yılmaz güney) ise arkadaşının çarpık yaşantısını anlatmaya çalışır. bu sırada cemil'in eşinin kardeşi melike (melike demirağ) âzem'e aşık olur. filmin sonunda cemil gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. filmin sonunda cemil'in kime ateş ettiği gösterilmemektedir.
 1. arkadaş, yönetmenliğini, yapımcılığını, senaristliğini ve başrol oyunculuğunu yılmaz güney'in yaptığı 1974 yılı yapımı bir film.

  1970'li yıllarda insanların inanılmaz yozlaşmasını anlatan, toplumun sınıflara ayrılmasını sınıflar arası mücaceleyi anlatan vurucu bir yılmaz güney filmi. toplumsal yapıyı sadece eleştirmez alternatifini de âzem'in yaşam tarzı ile anlatır. aslında sadece 40 yıl öncesini değil bügünü bügünün dünyasını ve türkiye'sini anlatır arkadaş.

  filme de adını veren şanar yurdatapan bestesi "arkadaş" adlı şarkıyı melike demirağ seslendirdi. arkadaş, dönemin en sevilen şarkılarındandı. hala dinlerken en çok etkilendiğim şarkılardan biridir.
 2. (bkz: terk etmedi sevdan beni - ahmed arif)
  (bkz: içerde - ahmed arif)
  (bkz: doğmamış çocuklara - muammer hacıoğlu) şiirlerinin okunduğu, arkaplanında film boyu çalan (bkz: arkadaş - melike demirağ) şarkısıyla aşık olarak izlediğim yılmaz güney filmi.

  bir sahnede yılmaz güney melike'ye hasretinden prangalar eskittim kitabını hediye ediyordu.

  uzun lafın kısası izleyelim,izletelim arkadaş. çok şanslıyız yılmaz güney gibi bir efsaneyi kendi dilimizden seyredebilme imkanına sahip oluşumuzdan dolayı.

  !---- spoiler ----!

  cemil: - ne yapıyor bunlar?
  azem: - sefaletimizin resmini çekiyorlar.
  cemil: - o kadar tarihi, güzel yerlerimiz varken burayı niye çekiyorlar? mani olalım.
  azem: - biz sefaletimize mani olacağız. bir gün gelecek bunlar bizim sefaletimizin resmini çekemeyecekler!...

  !---- spoiler ----!
 3. ajitasyonun yüklü oldugu filmdir. yılmaz güney'in politik film yapayım derken sloganlaştırdıgı bir film olması, vermek istedigini göze sokması filmi yerellestirmiş ve kısırlaştırmıştır. yol, sürü, endişe gibi filmlerin yanından geçmez. sinema yorumlayamiyorum evet.