aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni - yavuz turgul - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.83)
aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni - yavuz turgul
haşmet arıkan aşk filmi çekmekten sıkılmış bir yönetmendir. fabrikatör ve kızını rehin alan bir teröristin aralarında geçen didaktik bir öykü yazarak kapı kapı gezerek yapımcı arar. zar zor yapımcı bulur, bulabildiği oyuncular çoğunlukla deneyimsiz kişilerdir. çok kısıtlı bütçesiyle çekime başlarlar. sayısız talihsiz olaya, imkansızlığa rağmen filmin çekimi bir şekilde tamamlamaya çalışır...


 1. !---- spoiler ----!

  yönetmen haşmet arıkan saçlarının beyazladığını fark edince ölüp unutulma korkusu içini sarar. kendisini ölümsüz kılacak bir eser bırakmak ister. ani bir değişiklikle fularlar, vivaldiler arasında boğulmaya başlar, kendisini bir şekilde sol görüşlü entelektüel gençlere beğendirmeye çalışır. film çekimlerinde hiçbir şey istediği gibi gitmez, senaryo ise zaten fazlasıyla sanattan yoksun ve didaktiktir. çekimler sırasında oyuncu arkadaşı ölür, yapımcı herkesi dolandırıp kaçar... film çekimleri bittiğinde ise kimse tarafından izlenmez. haşmet duruma epey içerler: "onların gözüne girebilmem için daha ne yapmam lazımdı? aaa evet! hapishaneye girmem lazımdı, işkenceden geçmem lazımdı, en azından gözaltında olmam lazımdı. (...) saçlarım beyazlaşıyordu. içimi bir korku sardı. düşünebiliyor musun yüzden fazla film çektim ben. ama kimse ne aradı ne sordu. tek bir satır yazan olmadı. adam yerine koymadılar beni, yok farz ettiler. onlar için böyle bir adam yaşamadı, yaşamıyor. bir kere bile ödül vermediler. kiraz festivali ödülüne bile razıydım. istedim ki ben öldükten sonra aa o mu filanca filmin yönetmeniydi desinler." haşmet filmin sonunda kendisini film şeritlerine sararak kibritle yakmaya çalışır ama aksilik bu ya kibritler de bir türlü yanmaz. ısrarla çalan telefonu açar. bir aşk filmini yönetmesi için teklif gelmiştir, intihar işi rafa kalkar...

  !---- spoiler ----!
 2. şener şen - yavuz turgul işbirliğinin ortaya çıkardığı bir başka güzel film. birçok yeşilçam emektarı isim de şener şen’e eşlik ediyor. cem yılmaz’ın pek yakında’yı çekerken esinlendiği filmdir ayrıca.

  (bugün olduğu gibi) sol tandanslı sinema çevrelerine, olduğundan farklı görünmeye çalışan oyunculara/yönetmenlere bol bol gönderme içerir.

  şener şen’in diğer filmlerinin gölgesinde kalsa da oldukça başarılı bir yapımdır. 7.8/10.
 3. restorasyonlu hali ile daha bir guzel olmus ve eskiden kacirdigimiz bircok detayi daha net izleme firsati yakaladik.

  !---- spoiler ----!

  final sahnesinde film seritlerinin arasinda yumurtadan cikan yavru kaplumbagalari ben gorememistim mesala. benim icin en unutulmaz sahnesi ise rakiya ekmek dograyip kasik kasik yenilmesi. raki nasil icilir pek bilmem hatta kokusundan sarhos olan bir bunyeye sahip birisiyim ama bu sahneyi izleyince rakiya biraz sempati besleyebildim. bu kadar sevilebiliyorsa vardir bi bildikleri.

  !---- spoiler ----!
 4. aytaç yörükaslan'ın rakıya ekmek doğrayıp kaşıkla yediği sahne aklımdan çıkmaz. ayrıca şener şen ve nubar terziyan arasında geçen şu diyalog:
  -nubar
  ne
  -sen ermeni değil misin?
  ermeniyim
  -namazda ne işin var?
  ne yapayım cemaat o kadar az ki adama ayıp olacak.