1. 5 şubat 1933'te ata'nın bursa'da türkçe ezan uygulamasına karşı ayaklanan bir grup gericiye karşı halkın/gençlerin aslında isyanı bastırabilecekken devletin polisinin/zabıtasının bu isyanı bastırmasını beklediğini, devletin teşkilatlarına güvendiğinden durağan kaldığını zatına belirten dönemin valisinin açıklamasını yarıda keserek yaptığı doğaçlama nutuk'tur.

  buyrunuz:

  türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

  polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. genç, “polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. mahkeme onu yargılayacaktır. yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek” diyecektir.

  onu hapse atacaklar. yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. araya girişimde ve eylemimde haklıyım. eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.

  işte benim anladığım türk genci ve türk gençliği!


  dipnot: siyasi içerikli bir entry değildir, atatürk asla bir siyaset malzemesi değildir!
 2. gençliğin düzen dışı siyasete ısınması gibi yarattığı olumlu sonucu bir tarafa, bu nutukun gerçekliğine ikna olmadım. sahte olduğunu düşünüyorum. ekşi sözlükten yaptığım yüzeysel araştırmaya göre 1950ler öncesinde böyle bir metin hiç bir yerde yayımlanmamış. yani büyük olasılıkla fake. ilk defa 1950'lerin chp - dp çekişmesi sırasında ulus gazetesinde yayımlandı. amaç gençliği kemalizm için militanlaştırmatı.
  yok bu gercektir diyen varsa gelsin yazsın. tele1 tayfası gerçek diyor, hatta kitap bile yayınlamışlar ama nasıl savunuyorlar bilemeyeceğim.