1. küçükken halamın oğluyla hep aynı ırmakta yıkanarak çürüttüğümüz önerme. öbürü uzaktı çünkü.

  kültür ağı editi:

  ırmağın akması nedeniyle değişim geçirmesi ve ikinci kez gittiğimizde aynı ırmak olmaması konusuna ithaf edilen örnektir. fakat ikinci kez ırmağa giden insan da zamanda akmış ve değişmiştir aynı insan olmaktan çıkmıştır. o halde anlatım bozukluğunu gidermek için kısaca iki kere yıkanılmaz diyebiliriz. carpe diem başka da bir şey demiyem.

  ilgi: (bkz: herakleitos)
  abi
 2. herakleitos'un öğrencisi bu düşünceyi daha ileri taşımıştır. "aynı ırmakta bir kez de yıkanılmaz"

  (bkz: korku ve titreme - soren kierkegaard) kitabının finalinde bahsi geçmiş konudur. nesillerin değiştikçe miras aldıkları dışında sıfırdan başladıkları şeyler de olduğunu ifade ederken, ileriye adım atılmasından bahsederken başvurulmuş.
  abi
 3. '' ''aynı ırmakta iki kere yıkanılmaz.'' ise ona aynı ırmak diyemeyiz.'' diye eleştirir platon. tabi platon çarpıtmayı sever söylemleri, e huyu o platon'un o yüzden takılmayalım ayrıca konumuz değil ben niye böyle girdim?

  herakleitos'un anlatmak istediği şey değişimdir, fakat ''her şey değişir'' diye özetlemiyoruz bu tutumu. çünkü öyle hebele gübele bir değişim değil herakleitos'un değişimi, ''her şey belli bir ölçüyle değişir.'' dersek daha doğru olur. ha çok mu şey değişti böyle diyince? evet çok şey değişti çünkü platon da ''her şey değişir.'' diye algıladığı için gereksiz yere çok acımasız eleştirilerde bulunur herakleitos'a her neyse..

  ölçü dedim bunu nereden söylüyorum herakleitos'un 30. fragmanından nedir o 30. fragman?

  "bütünün kendisi olan bu kozmosu ne bir tanrı, ne de bir insan meydana getirmiştir. o, daima belli ölçülere göre yanan, belli ölçülere göre sönen ezeli ve ebedi ateştir."

  yeterli.
 4. lisedeyken felsefe hocam sınavda bu soruyu sorup açıklayın lan ne demek istediğini demişti.

  bi ben doğru bilmiştim, sanırım sınıf salaktı.