• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
beasts of no nation - cary joji fukunaga
afrikanın bilinmeyen bir ülkesindeki sivil savaş sırasında yaşanılanlar ve bu savaşın tam da ortasındaki bir çocuk askerin dramını anlatan, 2015 yapımı film. (imdb)


 1. Sin nombre filmiyle dikkatleri çeken, Jane Eyre filmiyle yerini sağlamlaştıran ve son olarak da True Detective dizisinin ilk sezon yönetmenliğini yaparak henüz kısa fakat başarılı bir kariyerin doruklarında gezinen yönetmen Cary joji Fukunaga'nın aynı zamanda görüntü yönetmenliğini de yaptığı, Netflix yapımcılığında çekilen son filmi.

  Film ilk 70-80dk'sında insanı oturduğu yerde sarsan, geçekleri tokat gibi yüzünüze çarpan bir anlatıma sahip. Afrika'nın sivil savaşta yaşadığı dram sinematik anlamda güçlü bir şekilde yansıtılıyor fakat son 30-40dk'sında senaryo biraz sekteye uğruyor gibi. Yine de Cary Fukunaga'nın diğer yapımları arasında en başarılısı olduğunu söylenebilir. Idris Elba her zamanki gibi mükemmel bir oyunculuk sergiliyor. Başrol karakteri çocuk asker "Agu"yu oynayan oyuncu da harika bir işe imza atmış. Agu'nun Ekürisi "strika" da keza aynı ilgiyi hakediyor. 2015 yılının kesinlikle izlenmesi gereken yapımlarından birisi olduğunu düşünüyorum. Netflix gerçekten de altın yılını yaşıyor bu sene. umarım bu kalitesini uzun yıllar sürdürmeye devam eder.

  imdb

  Not: Film malum ortamlarda bulunabilir.
 2. savaşın ortasında bir çocuğun masumiyet kozasından sıyrılarak hayatta kalmak için yaptığı yolculuğun hikayesi. film güçlü açılıyor, güçlü gelişiyor ama finale yakın bence de derinliğini kaybediyor.

  !---- spoiler ----!

  filmin beni en etkileyen yanı; önceleri tanrısıyla konuşabilen agu'nun, inanç sistemini oluşturan herşeyi ayaklar altına aldıkça günahlarını, onu reddetmeyecek tek varlık olan annesine anlatmaya başlaması oldu. film süresince empati gelgitleri yaşadığım için yoruldum, bu nedenle belirli bir mesafeden izlemede karar kıldım ama hikayenin diğer yüzünün gayet vurucu bir yansıtması.

  !---- spoiler ----!
 3. Agu'nun içi, sesine vurmuş. İyi filmdir efendim, izleyiniz.