• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
beni asla bırakma - kazuo ishiguro
seçilmiş özel öğrencilerin okuduğu bir yatılı okul: hailsham. hailsham'ın öğrencileri, bahçe duvarının arkasındaki karanlık ormandan çok korkarlar.sanat eğitimi ağırlıklı olmak üzere mükemmel bir eğitim veren ve insan sağlığını ön planda tutan, temiz ve disiplinli bir yatılı okuldur burası...

tuhaf olan öğrencilerin, bu okuldan başka hayatlarının hiç olmamasıdır. tatillerde veya hafta sonlarında gidecek bir evlerinin ve ailelerinin olmaması. hatta hiç akrabalarının olmaması. dış dünyadan bütünüyle kopukturlar. öğrencilere sürekli özel oldukları ve kendilerine çok iyi bakmaları gerektiği dikte edilir. sanatın içimizdeki gerçek kişiliğimizi ortaya çıkardığı inancıyla eğitilirler. roman, bu yatılı okulda okuyan üç iyi arkadaşa: kathy, tommy ve ruth a odaklanmaya başlar, hailsham’daki tüm farklı öğrenciler gibi bu üç arkadaş da kendi varoluşlarını tam olarak çözememiş durumdadırlar.

kazuo ishiguro, yayımlandığı yıl time tarafından ingilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine alınan beni asla bırakma'da, yıkıma götüreceğini bile bile kendi kaderini kabullenenlere odaklanmıştır.
 1. nagasaki doğumlu japon asıllı ingiliz romancı kazuo ishiguro, bir ingiliz gibi düşünüp bir ingiliz gibi yazabilen nadir ustalardan biridir. kaldı ki aldığı ödül bunun bir ifadesi zaten.

  yazar "never let me go" da okuru insanın hayatına ve varoluşuna bir anlam verme/bulma çabasının içine ve o derin serüvene sürükler.

  filminin güzelliğine lafım yok, eğer ki filmi sevdiyseniz kitaba bayılacaksınız:)

  bu arada sevenleri için güzel bir tat;

  (bkz: günden kalanlar- kazuo ishiguro)