beyaz gemi - cengiz aytmatov - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.59)
beyaz gemi - cengiz aytmatov
masalla gerçeği birleştiren bir eserdir. geçmişi temsil eden dede ile geleceği temsil eden çocuk arasında dramatik bir ilişki kurarak insan duygu ve düşüncelerine kendine has yorumlar getirilir. adı eserde hiç geçmeyen çocuğun saf ve temiz dünyasından, hayatın acı ve çıplak gerçeğine uzanan bir roman kurgusu meydana çıkarılır. aytmatov'un, edebiyat âleminde geniş akisler uyandıran, uzun yıllar tartışılan, verilmek istenen mesajla yaratılan tiplerin büyük bir uyum sağladığı eserlerinden biridir. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. acımasız bir kitap. kötülük bu kadar yalın anlatılır mı arkadaş. bu urazkul denilen adam sadece kötü mü? karısından nefret eden, kayın babasından nefret eden , yetim bir çocuktan nefret eden, akmarallardan nefret eden, her şeyden nefret eden. sadece kötü ve bunun dışında başka bir şey olmayan insan olur mu? bir de iyiler neden ezik , korkak.
  merhaba beyaz gemi benim gelen...
  haaa son olarak leyla ile mecnun dizisindeki ismail abi bu romandaki çocuktan esinlenmiştir. ikisi de hiç gelmeyecek bir gemiyi ümitle bekler.
 2. insanın içini acıtan kitaplardan. affet bizi boynuzlu maral ana.affet bizi adsız çocuk.
  ssri
 3. yalın ama bir o kadar zengin, akıcı bir dil. doğduğu toprakları tanıyan ve bu topraklara aşık bir yazar. bu yazarın hayat verdiği çocuk karakter. hiç gelmeyecek beyaz gemiyi bekleyen bu çocuğun çaresizliği, her şeye rağmen yaşatabildiği hayal gücü. acımasızlığın, sefaletin, sevginin şekil verdiği hayatlar... kırgızların yaşar kemal'i olan cengiz aytmatov'dan yüreklere dokunan, güçlü ve evrensel bir hikaye. okuyun, okutun...
 4. neye üzüleceğimize şaşıracağınız bir kitap. hüzünler sevinç ve mutluluklardan daha iyi anlatılırmış. bu doğru.
  ama cengiz aytmatov acıları efsanelerle ördüğü her kitabında acıyı içimize işler.
  kendinizi çağlar ötesinde bir mite bir efsaneye ağlarken bulursunuz.
  hayallerini asla binemeyeceği beyaz bir gemiye yüklemiş bir çocuğun hikayesi; beyaz gemi.
  iyi bir okuyucunun mutlaka okuması gereken kitaplardan.
 5. en kısa sürede bitirdiğim kitaplar arasında. çok samimi ve sürükleyici bir dili vardır cengiz aytmatov'un bu kitapta. hiç unutmam kitabı şehirlerarası otobüste bitirmiş olmamdan dolayı hıçkıra hıçkıra ağlayasım geldiği halde, gözyaşlarımı içime akıtmak zorunda kalmıştım.
 6. çok eskiden okumama rağmen orozkul adlı karakteri unutamadığım, cengiz han'a küsen bulut ile birlikte en sevdiğim aytmatov kitabı.
 7. !---- spoiler ----!

  iyi biri olmanın asla yeterli olmadığını hissettiren roman. mümin dede iyi fakat kötü karşısında ezik olduğu için akmaral'ı da öldürüyor, torununun da ölümüne sebep oluyor.

  !---- spoiler ----!
 8. damakta tadi, yurekte buruklugu kalan kitaplardan.

  !---- spoiler ----!

  iskence gormeye gider gibiydi ama yine de gidiyordu. nine de geliyordu onun hemen ardindan. guya agaci cikarmak icin ne yapacaklarini merak etmisti. aslinda kocasini gitmeye zorluyor, onu karaltisiyla itiyordu.

  !---- spoiler ----!