blok flüt - youreads

 1. Blok flüt özellikle eğitim amaçlı kullanılan üflemeli bir çalgıdır.
  Özellikle ortaokulda eğitimi verilir, üflemeyi beceremediğim için sırf müzikten kalmamak için sadece iki nota (la ve sol) ile çalınabilen aydede şarkısını çalarak maçayı kurtarmıştım.
  Sözleri de süper.
  Aydede aydede senin evin nerede..(hepsi bu kadar)

  Neyse asıl tanımı bilal yapmış zaten. Bize laf düşmez.

  Not: o müzik öğretmenini bulursa var ya.....
 2. harika bir müzik öğretmenimiz vardı. sayesinde pek çok şarkıyı çalmış ve mini konserler vermiştik. kendisinden öğrendiğim müzik bilgisiyle sonra devam ettim. hasbelkader yan flüt çalabiliyorum, müzik kulağım da fena değil. şimdi dönüp yeni eğitim sistemine bakıyorum. yazık bu çocuklara, ne zararı var bu anlattıklarım?
 3. çalabildiğim ilk ve tek müzik aletidir.
  yılan hikayesi , süper baba gibi dizi müziklerinde başarılı idim. bir de "tayfun- haydi yine iyisin" çalabiliyordum.
  ne güzel, ne samimi yıllardı.
 4. 7 senede 7 nota öğrenmişim. toplamda zaten 2 oktav aralığında bir enstrüman. yani epi topu 16 notası var hadi diyezlerle bemollerle 30 olsun. 7 senede 30 notayı müfredata sokamamış bir eğitim sistemiz var. ama buna da şükür. bugün bir google ile bizim blokflütün iki tipi olduğu öğrendim birisi baroqe birisi alman. bizim eğitim sistemi takdir ettiğiniz üzere tabiki alman'ı vermiş. bu şu demek oluyor ilerde ben tenor, bass flüt çalayım derseniz çalamazsınız çünkü parmaklar alman flüte alıştı bir kere. bu da yine talihsiz bir eğitim sistemi anlayışımız sonucunda olmuş. almanları beyaz eşyada iyi olduğunu düşünüp müzikte de iyi olduklarını sanmış olabiliriz. oysa durum bambaşka.
 5. almanlar beyaz eşyada da iyi müzikte de iyi. blok flüte alışan parmakların başka bir enstrüman çalamayacağı kanısı yanlış. bu arada blok flütte iki oktav değil bir oktav var. diyezlerle bemollerle 13-14 nota çıkar maksimum. kusura bakmayın ama 7 senede 7 nota öğrenmenizin suçlusu devlet değil. bass flüt çaldığınız o rölanti hayatı sık sık düşlemeniz güzel. yine de içkiyi azaltın :-)

  edit: oktav meselesine internette baktım. bazı aklı eveller deliklere yarım basarak tiz notaları çıkardıklarını iddia ediyorlar. böylece enstrümanın oktav aralığı artıyormuş. çılgınlık bu. bu sesleri enstrümanın doğasına aykırı tesadüfi sesler olarak kabul etmek lazım :-p
 6. ses aralığı 2.5 oktav'dır. kesin bilgi yayabiliriz.
 7. çalamadığım.

  yılan hikayesi olsun süper baba olsun hiç çalamadım, ilk zayıfımı müzikten aldım, sözlüye benim yerime başkası çaldı da geçtim sonra. süper babayı becerebileydim iyiydi.
 8. kendisiyle akliniza gelen ve oktavinin yettigi her şeyi duygusuyla çalabileceğimi iddia ettiğim enstruman. ayrıca oktavı do1'den si2ye kadar 1.8 oktav falandır. notadan anlamam çok.