1. istanbul'un en yakın komşusu, ensesinde resmen. büyükada demek, istanbul' dan kaçışın simgesi bir yerde; yada öyleydi mi demek uygun düşer. artık hafta sonu ayak basayım deseniz, hınca hınç doluluğu size kaçmak istediğiniz yerden ne kadar uzakta olduğunuzu gösterecektir.

  zira bir kaç plajı da yaz aylarında açılınca vur patlasın çal oynasın bir kalabalık var evet. sakin anlarını kollayıp gitmek gerek. inişli çıkışlı yollarında ister sükunetle yürüyün, ister bisiklete binin.. bir ada aşkıdır gidiyor ben de; adım atacak kadar yakın olup bir o kadar da uzak olmak zoruma gidiyor. ama şehrin hengamesi sizi öyle bir sürüklüyor ki.. anlaşılıyor ki plansız, programsız düşmek gerek yollara.
 2. yokuşları yüzünden bisiklet sürmekten nefret ettiren yer.
 3. gezmek ve bilmek isteyenler için hakkında detaylı bir yazı yazdığım adadır.

  az çok gezdim link

  !---- spoiler ----!

  yaz geldi istanbul’a ve yazlıklarına ya da uzak yerlere tatile gidemeyen herkesin hafta sonu günübirlik de olsa denize girme imkânını yakaladıkları adalara kaçma zamanları geldi. adaları istanbul’da olup da istanbul olmayan bir yer diye tanımlayabiliriz. bu yazımızın konusu büyükada olacak ancak en azından diğer adaların isimlerini analım yazımıza başlamadan önce. istanbul’un adalarının sadece kınalıada, burgazadası, heybeliada ve büyükada olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz, zira bunlar sadece yerleşim olanları. aslında bunlara ek olarak adları sedefadası, kaşıkadası, tavşanadası, yassıada ve sivriada olan 5 adet daha ada bulunmaktadır. zamanla bu adaları da siteye ekleyeceğim ancak bugünkü yazımızın konusu büyükada yani prinkipo. ... ekim devrimini yöneten 3 kişiden biri olan lev davidoviç 1917-1924 arası kzılordu komutanlığı yapar, lenin'in ölümünden sonra stalin'le girdiği iktidar mücadelesini kaybeder ve ilk olarak 1929 da istanbul'a sürgüne yollanır, 4,5 yıl burada kalır, sonra meksika’ya sürgün edilir ve burada da ölür. meksika’daki evi ziyaretçi akınına uğramaktaymış, buradaki evi ise terkedilmiş durumda.

  !---- spoiler ----!