1. istanbul'un en yakın komşusu, ensesinde resmen. büyükada demek, istanbul' dan kaçışın simgesi bir yerde; yada öyleydi mi demek uygun düşer. artık hafta sonu ayak basayım deseniz, hınca hınç doluluğu size kaçmak istediğiniz yerden ne kadar uzakta olduğunuzu gösterecektir.

  zira bir kaç plajı da yaz aylarında açılınca vur patlasın çal oynasın bir kalabalık var evet. sakin anlarını kollayıp gitmek gerek. inişli çıkışlı yollarında ister sükunetle yürüyün, ister bisiklete binin.. bir ada aşkıdır gidiyor ben de; adım atacak kadar yakın olup bir o kadar da uzak olmak zoruma gidiyor. ama şehrin hengamesi sizi öyle bir sürüklüyor ki.. anlaşılıyor ki plansız, programsız düşmek gerek yollara.
 2. ileride birkaç yıl yaşamak istediğim yerlerden biri. henüz tam karar vermedim ama mantıklı olur diye düşünüyorum. her yere ulaşımın rahat olması ciddi bir avantajı. bir de benim gibi deniz yolculuğunu çok sevenler için de iyi.

  başta sıkılırım ben orada diye düşünsem ve o atlardan gelen koku bazı yerlerde insanı rahatsız etse de yavaş yavaş aklıma yatan durum. belli saatten sonra zaten yerlileri dışında pek kimse kalmaz. hem kışlık hem de yazlık olarak kullanılabilir. en güzeliyse araba yok, manzara güzel. ada pahalı derler ama bim var yani. daha ne olsun :)

  bir de ev kiraları şaşırtıcı biçimde ucuz. ev almak istediğinizde pahalı diye konuşmuştu orada yaşayan bir hocam. yalnız yedi yüz tl bahçeli ev kirası. zaten bahçeli evleri seven biriyim. şöyle oturduğunda yeşillik olsa fena mı olur :) hırsızlık da yok. tabii örnek verdiğim ev eski diye öyleymiş. iyi yerler de bin tl falanmış. bence çok çok iyi kiralar. her şeyi geçtim her yere ulaşım imkanı çok rahat. ulaşım için bile düşünülebilir ama işte bir müddet sonra sıkar mı insanı onu bilemedim.
 3. atların faytonlarla hunharca çalıştırıldığı , ve bunun sonucunda yılda yaklaşık 400 atın öldüğü adalardan biri.
  normal bir at 25 yıl yaşarken bu adalarda fayton çekmesi için çalıştırılan atlar 2 yıl yaşayabiliyor.

  gidin görün ama faytona binmeyin

  #faytonabinmeatlarölüyor
 4. yokuşları yüzünden bisiklet sürmekten nefret ettiren yer.
 5. Özellikle bahar ve yazları gitmekten keyif aldığım yer. Kahvaltıya gidelim diye konuşmuştuk ve şu an gazete okurken adalarda ruam diye atlardan insanlara bulaşan bir hastalık çıktığını okudum. Karantinaya alınmış da yazıyordu da bilemedim. Umarım almışlardır. İnternette de benzer haber buldum kaynak olarak.
  Vay be bu havada adaya gitmem zaten. Kahvaltı en sevdiğim öğündür. Değişiklik olsun dedim. Demez olaydım :)
 6. gezmek ve bilmek isteyenler için hakkında detaylı bir yazı yazdığım adadır.

  az çok gezdim link

  !---- spoiler ----!

  yaz geldi istanbul’a ve yazlıklarına ya da uzak yerlere tatile gidemeyen herkesin hafta sonu günübirlik de olsa denize girme imkânını yakaladıkları adalara kaçma zamanları geldi. adaları istanbul’da olup da istanbul olmayan bir yer diye tanımlayabiliriz. bu yazımızın konusu büyükada olacak ancak en azından diğer adaların isimlerini analım yazımıza başlamadan önce. istanbul’un adalarının sadece kınalıada, burgazadası, heybeliada ve büyükada olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz, zira bunlar sadece yerleşim olanları. aslında bunlara ek olarak adları sedefadası, kaşıkadası, tavşanadası, yassıada ve sivriada olan 5 adet daha ada bulunmaktadır. zamanla bu adaları da siteye ekleyeceğim ancak bugünkü yazımızın konusu büyükada yani prinkipo. ... ekim devrimini yöneten 3 kişiden biri olan lev davidoviç 1917-1924 arası kzılordu komutanlığı yapar, lenin'in ölümünden sonra stalin'le girdiği iktidar mücadelesini kaybeder ve ilk olarak 1929 da istanbul'a sürgüne yollanır, 4,5 yıl burada kalır, sonra meksika’ya sürgün edilir ve burada da ölür. meksika’daki evi ziyaretçi akınına uğramaktaymış, buradaki evi ise terkedilmiş durumda.

  !---- spoiler ----!