cemile - cengiz aytmatov - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
cemile - cengiz aytmatov
aytmatov'a ilk büyük şöhretini kazandıran cemile, bir çoklarınca en güzel aşk hikâyesi olarak değerlendirilmiştir. gerçekten de cemile, aşk ve tabiatın çocuk dikkat ve masumiyetiyle sunulduğu şahâne bir duygu tablosudur. ayrıca töre ve çevre şartlarının insan unsurlarıyla ilişkileri açısından da olağanüstü bir hikâyedir.

"işte şimdi burada, villon'un, hugo'nun, baudelaire'nin paris'inde, kralların ve devrimlerin paris'inde, ressamların yüzyıllık paris'i olmakla övünen her taşı ya bir tarihi, ya bir efsaneyi hatırlatan şu paris'te werther, bérénice, antoine ve kleopatra, manon lescaut, education sentimentale, dominique, hepsi birdenbire gözümden düşüverdi. çünkü ben cemile'yi okudum. roméo juliette, paolo ve francesca, hernani ve dona sol, artık bunların hiçbiri gözümde değil, çünkü ben ikinci dünya savaşının üçüncü yılı yazında, 1943 yılının o ağustos gecesinde kurkureu vadisinde bir yerde zahire arabaları ile giden danyar ve cemile'ye, bunların hikâyesini anlatan küçük seyit'e rastladım."
-louis aragon-
(tanıtım bülteninden)


  1. en bilinen ancak en güzel eseri değildir. beyaz gemi, dişi kurdun rüyası, ögretmenim, toprak ana daha oturaklı ve yalın eserleridir bence.