1. köpeklere verilen bir isim.

    siyasi literatürde hakaret olarak kullanımı ise 1870'lerde ingiltere'de ortaya çıkmıştır.

    ortaya çıkışı ise 1877-78 osmanlı-rus savaşı (93 harbi olarak da geçer) sebebiyledir.

    şöyle ki bu savaş sırasında "savaşa biz de girelim, karlı çıkalım" diye çığırtkanlık yapan bir halk kesimi ortaya çıkmış (rusya'ya karşı savaşalım diyorlar tabii). işin garip yanı bu kesim de genelde alt tabaka insanlardan oluşmaktaymış. halkın büyük çoğunluğu ise "ne işimiz var lan savaşta, otur oturduğun yerde, yok yerden başımıza iş çıkarma" demiş bu insanlara karşı. durum böyle olunca bu insanlara "jingo" denmeye başlanmış. bu jingo kelimesi de bizdeki çomar gibi akla hemen köpeği çağrıştıran bir isimmiş.

    not: savaş sonunda ingiltere, rusya'nın istanbul'u almasını durdurmuştur. bir nevi bu jingo'ların isteği gerçekleşmiştir.
  2. günümüzde genel anlamda; içi boş bir öz güvene sahip, derinliği olmayan(yüzeysel), kendine ait eşsiz bir düşüncesi veya düşünce temeli olmayan, fikirlerini körü körüne savunan, farkındalığı ve bilinci gelişmemiş, kuru inat sahibi, aşağılık kompleksli bireylere bu yakıştırma yapılır. buna aşağılamaktan ziyade, maalesef sık sık irrite olarak tecrübe edilenin adını koymak dersek daha doğru olacaktır.