1. !---- spoiler ----!
  en ilginç karakteri şüphesiz volumnia'dır.
  oğlunun korku ve utançla yaşayacağına savaşta ölmesini tercih etmesiyle ünlüdür. fazla hırslı oluşu lady macbeth'i anımsatır.

  tullus aufidius ve caius marcius arasında gizli(ikisininde kabul etmediği) bir aşk olduğu düşünülebilir. birbirlerine düşman olmalarına rağmen aralarındaki bu takıntıyı aşk olarak yorumlayanlar vardır.

  açıkçası bende buna katılmaktayım.
  hatta aufidius'un şu sözleride örnektir;

  know thou first,
  i loved the maid i married; never man
  sigh'd truer breath. but that i see thee here,
  thou noble thing, more dances my rapt heart
  than when i first my wedded mistress saw
  bestride my threshold.

  rüyalarına girmesi:

  i have nightly since
  dreamt of encounters 'twixt thyself and me;
  we have been down together in my sleep,
  unbuckling helms, fisting each other's throat,
  and waked half dead with nothing.
  !---- spoiler ----!
 2. istanbul devlet tiyatrosunun sahnelediği william shakespeare eseri.
  sahne güzel hazırlanmış. sahnenin önüne şeffaf siyah perde asılmış bu perdelere sahne başlamadan önce projeksiyon yardımı ile oyunda ki mekan tarifi anlamına gelecek video ve fotoğraf görseli yansıtılıyor. müziklerle beraber bu görüntüler destekleniyor. müzik sesi bana biraz fazla geldi ama çok da rahatsız olmadım.
  oyunculuk olarak baktığımda fena değildi diyebilirim. orduların çatışması bölümü ve ayak takımının ayine benzer sahneleri güzel olmuş.

  !---- spoiler ----!

  gaius marcius başarılı bir komutandır. zafer üstüne zafer kazanmış ve son zaferi volskani halkının elinde bulunan corioli şehrini alması ile coriolanus ismini alır ve elitlerin gözüne girer onların takdirini alır. ancak marcius dik kafalı ve aşırı kibirli olduğundan halkla geçinemez bu durumun farkında olan siyasetçiler marcius'u vatan hainliği suçlaması ile romadan sürerler.

  tabi bu kibirli ve kudretli komutan bu durumu kendine yedirmez intikam ateşi ile anasını ağlattığı volskani halkı ile anlaşır romaya karşı bir intikam savaşına girer. roma surlarina dayandığı gün anası, danasi etme marcius yapma marcius acı bize diye ağlaşırlar marcius bu duruma dayanamaz intikam ateşinin altını kısar.
  bu seferde volskani halkı kendilerine ihanet edildiği düşüncesi ile yine marcius'u hain ilan ederler ve bir suikast ile fişini çekerler.

  !---- spoiler ----!
 3. çok büyük emek verilmiş çok da güzel olmuş devlet tiyatrosu. izlerken 1 dk sıkılmadım.
  sahne, dekor, oyuncular çok çok iyiydi, fena değil demek gerçekten büyük haksızlık olur.
  referandum zamanı böyle bir oyunun olması insanları biraz düşündürüyor elbet :) ama hükümetin bu oyunun fazla oynanmasına izin vereceğini zannetmiyorum. nitekim, halkını sevmeyen bir adamın hikayesi anlatılıyordu :/
 4. oyunun ilk bölümünde savaş sahneleri, müzikleri yansıtmalar güzeldi. ikinci bölümde bazı kendini tekrar eden sahnelerden sıkıldım. konusu da beni arada bıraktı, anafikrini tam anlayamadım, belki de anafikrini belirtmek istememişlerdir. oyun sonunda yazarın kimi haklı gördüğünü bilmiyordum. o noktada zaten bana göre kim haklıydı diye düşünmeye başladım. oyunculuk olarak halk temsilciliği rolünü üstlenen iki eski tiyatrocuyu oldukça beğendim, beni de inandırdılar savlarina ve ürkütücü olabildiler (sadece fikirleri ve hitabetleriyle)

  fırsatı olanlar gidip görmeli, güzel bir deneyimdi
  abi
 5. sezonda devlet tiyatrolarında oynanan 2 buçuk saatlik shakespeare trajedisi. derli toplu, ortalamanın üzerinde bir oyundu. süresi bana biraz uzun geldi, tekrara düşülen noktalar oldu ve sıktı.

  oyunculuklar arasında ki uçurum derindi. öyle ki bazı oyuncuların oyuna neden dahil edildiğini anlayamadım, fazlasıyla sırıtmaktaydılar. bazı oyuncular metnin orijinaline daha yakın dururken, bazıları da tamemen sadeleştirilmiş, basit bir dili kullanıyordu. bu gibi detaylar yüzünden oyuncuları bir bütün olarak başarılı bulamadım.

  !---- spoiler ----!

  açıkça demokrasi karşıtı, alt sınıftan tiksinti duyan coriolanos halk düşmanı ilan edilir ve ülkeden sürülür. brutus ve sicinius güya halkı kışkırtmıştır. kışkırtmış da ne yapmıştır? coriolanos, tam da itham edildiği gibi, ülkeden sürülür sürülmez ilk iş hainlik yolunu tutmamış mıdır? oyunda coriolanos haklı mı, haksız mı gibi bir soru işareti yaratılmış olsa da, ben bu noktada fazla tereddüte düşmedim.

  !---- spoiler ----!

  kırkta yılda bir tiyatroya gidenlere tavsiye etmiyorum. süresiyle de, akışıyla da çok sıkıcı gelebilir.