• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.89)
Yazar dan brown
da vinci şifresi - dan brown
da vinci şifresi satışa çıktığı ilk haftanın sonunda büyük bir başarı kazandı. new york times'ın 'en çok satanlar' listesine "1 numara"dan girdi. aynı zamanda wall street journal, publishers weekly ve san francisco chronicle'ın 'en çok satanlar' listesinde ilk sıradaki yerini uzun süre korudu. colombia pictures kitabın film haklarını satın aldı. harvard üniversitesi simge-bilim profesörü robert langdon, paris'te iş gezisindeyken, gece yarısı, louvre'un yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. langdon ve yetenekli fransız kriptoloji uzmanı sophie neveu, cesedin etrafındaki izleri takip ederek bu garip esrar perdesini araladıkça, ipuçlarının onları da vinci'nin tablosuna götürdüğünü keşfederler. büyük usta bu sırrı herkesin görebileceği bir yere, ünlü eseri mona lisa tablosunun içine gizlemiştir.langdon bu garip bağlantıyı açığa çıkarınca tehlike artar. cinayete kurban giden müze müdürü de, sir ısaac newton, botticelli, victor hugo, da vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan sion manastırı derneği'nin bir üyesidir. langdon, aydınlatmaya çalıştıkları bu tehlikeli sırrın yüz yıllardır tarihin derinliklerinde gizlendiğinden şüphelenir. böylece paris ve londra sokaklarında amansız bir kovalamaca başlar. langdon ve neveu, kendilerini, atacakları her adımı önceden bilen esrarengiz olduğu kadar da çok zeki olan bir adamla karşı karşıya bulurlar. eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse priory'nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. oldukça güzel bir polisiye roman. robert langdon, paris'te kaldığı bir akşam uykusundan uyandırılır. polis şefi bezu fache tarafından çağrılmıştır. louvre müze müdürü jacques sauniere öldürülmüştür ve langdon'un bilgilerine ihtiyaç vardır. robert'ın bilmediği ise bu cinayetin baş şüphelisi olduğudur. jacques'ın torunu ve şifre çözücü olan sophie neveu yardım eder ve polisten kaçarlar. jacques, sion tarikatının son büyük üstadıdır ve kutsal kase'nin sırrının koruyucusudur. ancak opus dei denen katolik kilisesi ve öğretmen lakaplı biri bu sırrın peşindedir. robert ve sophie, kaçarken robert'ın eski bir dostu olan sir leigh teabing'den yardım alırlar. fransa'dan ingiltere'ye kaçarlar ancak öğretmen beklenmedik bir isimdir ve peşlerini bırakmaz. silas adında bir albino ile beraber kovalarlar bu sırrı çözmeye çalışanları. ancak kutsal kase'nin anlamı başkadır ve iki anlamda da hiç beklenmedik bir yerdedir. soluksuz okunan bir roman. mutlaka okunması gerekenlerden.
 2. dan brown'un en ünlü kitabıdır. hatta kendinden önce piyasaya çıkan kitaplarda bile da vinci şifresi'nin yazarından diye etiket bulunur.

  kitap aşırı akıcı ilerliyor, hele benim gibi biraz simgelerle aranız iyiyse, langdon karakterini çabuk benimseyip, tek oturuşta bitirmeniz mümkün. hala okumayan varsa hemen başlamalı.

  !---- spoiler ----!

  sonra olarak sıralama yapmak istesem melekler ve şeytanlar'ı bire, da vinci'yi ikiye koyarım. cehennem de üç olsun hadi. istanbul falan var.

  !---- spoiler ----!
 3. avrupa ülkelerinde bazı hristiyanlar o kadar dinden uzak ki bu kitapta geçen bir sürü olaylar tarih olarak kabul ettikleri için yazarın uydurduğu saçmalıkları yalanlamak için katolik kilisesi epeyce makale çıkartmak zorunda kalmıştı.

  nasılsa vakit öldürmek için fena bir kitap değil, hatta eğlenceli sayılır. tek oturuşta onu baştan sonuna kadar okumak mümkün olduğunu düşünüyorum.