darbareye elly - asghar farhadi - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
darbareye elly - asghar farhadi
almanya’da yaşayan ahmat, bir süre sonra iran’ı ziyarete gider. orada onu eski arkadaşları karşılayacaklardır. birlikte bir tatil planı yaparlar. hazar gölü kıyısında üç gün birlikte eğleneceklerdir. tatili düzenleyen sepideh, bu tatile elly’ı da çağırır. ahmad elly’ı tanımamaktadır ama sepideh’in amacı biraz da onları yakınlaştırmaktır. tatil güzel geçmektedir, ta ki ikinci gün elly kaybolana dek… o günün sabahında tahran’a dönmesi gerektiğini söylemiş olan elly, nasıl yokolmuştur? bu andan itibaren bazı yalanlar ortaya çıkar ve yalanın tüm olayların seyrini nasıl değiştirebildiği gözler önüne serilir. 2009 iran yapımı film 2009 berlin film festivali en iyi yönetmen gümüş ayı ödülü ve tribeca film festivali en iyi uzun metraj anlatı ödülü sahibi.


 1. özgün ismi: darbāreye elly, türkçe ismi: elly hakkında, ingilizce ismi: about elly, almanca ismi: alles über elly

  hikâyesi azad jafaryan tarafından yazılmış, iranlı bağımsız film yapımcısı asghar farhadi tarafından yönetilmiş, 2009 yılı iran yapımı dram ve gerilim türlerine hitap eden sinema filmidir. berlin film festivali'nde ödül kazanmıştır. imdb'de about elly

  ashgar farhadi'nin gerçekçi sineması ile tanışmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. farhadi'nin bu yapıtla başlayan başarısını jodaiye nader az simin ve le passé ile taçlandırdığını da belirtmek gerek.
 2. moohsen namjoo eşliğinde en dramatik sahneleri için...