1. muğla'nın ege kıyısında bulunan, pırıl pırıl denizi, koyları, geniş kumsalları, gür ormanları, sekiz ayı bulan ılıman deniz mevsimi, düz duvarlı ve beyaz badanalı evleriyle ünlenmiş turizm kentidir.

  datça'yı datça yapan bir diğer önemli özelliği, ünlü eskiçağ kentlerinden knidos'un datça yakınlarında olmasıdır. tarihî knidos kentinin kalıntıları, reşadiye yarımadası'nın en ucunda, deveboynu adı verilen yerin hemen gerisindedir. kentin bulunduğu ve eski çağlarda "triopion" adıyla bilinen yere, deve hörgücü gibi inişli-çıkışlı yüksek tepelerden oluşan bir burun olduğu için "deveboynu burnu" da denir.

  "iki limanlı kent" denen knidos antik kenti, m.ö. vıı. yüzyılda teselya bölgesinden gelen dorlar tarafından kurulmuştu. limanları ve ünlü gemicileriyle kısa zamanda bir ticaret merkezi konumuna erişen ve zenginleşen şehir, ünlü heykeltraş praksiteles'in yaptığı insan büyüklüğündeki çıplak afrodit heykeli ile zamanla kutsal bir statü de kazandı. çünkü, geçimini denizcilikten ve bağcılıktan sağlayan ege halkı, afrodit'in denizcileri koruduğuna inanırdı. her yıl afrodit onuruna büyük şenlikler düzenlenir, bu şenliklere çevre kentlerden gelen insanlar da katılırdı.

  m.s. 260 - 470 yılları arasında bölgede meydana gelen depremler, kentin yıkıntılar altında kalmasına neden oldu. kent halkı, gene de knidos'u terk etmemişti, ama vı. yüzyılda arap korsanların saldırılarına dayanamayan knidos sakinleri evlerini terk etmek durumunda kaldılar. terk edilen kentin üstü zamanla çalılıklarla örtüldü.

  knidos'da yapılan kazı çalışmalarında, afrodit tapınağı'nın yeri belirlenmiş ve afrodit heykelinin gövdesi bulunmuştur. ayrıca, deniz kıyısında on bin kişilik bir amfitiyatro, daha yükseklerde yirmi bin kişilik başka bir antik tiyatro, "odeon" denen elli bin kişilik antik konser salonu, kentin siyasal merkezi olan akropol, nekropol adı verilen mezar odaları ve kentin aslanlı anıtının temelleri günümüzde yıkıntı durumdadır.

  knidos antik kentinin kültür hazinelerini ilk keşfeden ingiliz arkeolog charles newton oldu. charles newton, 1856 - 1859 yılları arasında yaptığı kazılarda çıkardığı heykelleri, aslanlı anıtı, kandilleri ve paraları londra'daki british museum'a kaçırdı. antik tiyatronun mermerleri de, osmanlı döneminde mısır valisi kavalalı mehmed ali paşa'nın saray malzemesi oldu. dolmabahçe sarayı'nın inşasında da knidos antik kentinden getirilen mermerler kullanılmıştır. ^:knidos'un malı deniz, yemeyen domuz^ (bkz: knidos antik kenti)
 2. an itibarıyla tatilimi geçirmekte olduğum yer kesinlikle çok huzurlu ve sakin fakat bu sakınlık beni çok gerdi insan biraz hareket istiyor...