• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
değmez - ismail güzelsoy
kelimelerin gücüne, edebiyatın büyüsüne inancını koruyanlar için…

benim için çizdiğin kader planını kabul etmiyorum!

"tanrı, insanın ölümsüzlüğe varmış halinden başka bir şey değil" diye cevaplıyordu beni selman dermanî. "ölüm ile kesilen bir hayatın hiçbir anlamı yoktur. değmez... bütün bu çabalara, sağalmaya, hasta olmaya, iyileşmeye, çalışmaya, mülk edinmeye, çocuk yapmaya, âşık olmaya değmez. lisan öğrenmeye, şiir okumaya, saz dinlemeye, mutlu olmaya değmez.
ancak ölümsüzlük varsa bu dünya hayatının bir anlamı olabilir. kendimi yeniden, sıfırdan üretmeyi istiyorum. bunu yapacağım. hakkım! kadere teslim olacaksak mağaralara dönelim, haydi!.."

insan yalnızca bir kez "değmez" diyebilir, ikinci kez bunu tekrarlıyorsa sahtekârdır. ilk söylediği anda kalemini kırmıştır zaten.

aras nehri'nin dibinde buz tabakasının altında bir adam yatıyor: bir edip. faruk ferzan. "ne oldu bana? öldüm mü?" diye soruyor kendi kendine… öldü mü? ölmediyse birinin onu kurtarması gerekecek. yola devam etmesi gerekecek. aşk yaşanmaya değerse bunu yapmalı…

el çabukluğuyla bizi efsunlayan bir yazar var karşımızda… fennî sihirler yapan bir sihirbaz!.. ismail güzelsoy değmez'de hayatın en büyük iki sırrının, aşkın ve ölümün dansını koyuyor sahneye. kelimelerin gücüne, edebiyatın büyüsüne inancını koruyanlar için…
(tanıtım bülteninden) idefix


  1. "hangi dilde, hangi kültürde, hangi zamanda olursa olsun aynı şekilde anlaşılacak iki şey var: kahkaha ve hıçkırık."

    henüz burada kimsenin okumamış ve dahası o'nu tanımamış olmasına şaşırdım. kelimeleri insanı kitaba sürükler nitelikte, betimlemeleri bir o kadar çekici ve kulakta masal tadı bırakırken birden gerçek dünyanın kapılarında mıhlanmış buluyorsunuz kendinizi. yaşama dair bu derece altı çizilesi cümleler kurarken, hayvan sevgisini dile getirmiş ve doğanın gücünü. insanın muhtaçlığından bahsedip aidiyet kavramının sınırlarını çizmiş. yer yer fantastik bir kurgu ile anlatmış feleğin çemberini kırmadan. okurken çok keyif aldığım bir eser oldu.