1. platon sen misin?
  bu mesajım başlıkla alakasız olduğu için silinmiş. bu mesajım başlıkla gayet alakalıdır.
  platon devlet kitabında demokrasinin en kötü yönetim şekli olduğunu söyler. buraya makale döşetmeyin insana. demokrasi ona göre en kötüdür çünkü siyasetten anlamayan insanların bu alanı etkileme gücüne sahip olması, bizi idealar dünyasındaki "siyaset"ten uzaklaştırır. bizi çoğunluğun tiranlığına götürür. çoğunlukta seçtiği kişi de vasıfsız ve erdemsiz olduğu için seçildikten sonra kendi tiranlığını kurar. şimdi mesajımı geri koy.
 2. "cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. sadece seçim yaptığını zanneder. cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen bir adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır. böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir."

  -friedrich nietzsche
 3. "democracy, what a big hypocrisy!" diye bir cümle okumuştum. kendi başına ideal olan bu sistemin niteliğini, devamının hükümet ve halk için nasıl geleceğini, demokrasiyi kullanma yetkisini elinde bulunduranın niyeti belirliyor artık, en azından bizim gibi toplumlarda bu denli amatör işliyor yönetim sistemleri. gerçek demokratik haklar ve özgürlükler, baştakilerin "demokratik haklarını" kullanmalarıyla yasa dışı hale gelebilirken, aklın almayacağı birçok saçmalık ve dayatma da yine "çoğunluğun demokrasisiyle" başımıza sarılıyor. söylenecek çok şey var da bu konuyla ilgili, artık türkiye'de "kıroyum emme para bende" durumu eksiksiz, noksansız bir şekilde "kıroyum emme demokrasi bende" şeklinde tezahür etmeye başladı ez cümle. "sonumuz hayırlı olsun" diyecekken bile "acaba ne anlarlar, başıma bir şey getirirler mi? " endişesi ve tereddütü yaşadığımız bir ülkede demokrasiden başka her şeyden bahsedilebilir bana kalırsa zaten. yine de bir cesaret, hayırlısını diliyorum hepimiz için.
 4. boktanlığı ülkeye halka göre değişir. şu bir gerçek ki bize birkaç beden büyüktür sırıtır. bizim halkımıza diktatörlük yakışır alkışlasın dursun hepsi.
  not: referandumun hayirlara vesile olmasını temenni ediyorum.
  wtf