1. dersim isyanı olarak yanlış algılanmış katliamdır. evet devlet eliyle yapılmıs bir katliamdır. isyan bastırmak ne zamandır katliam oldu diyeceklerede şöyle söyleyelim: devlet isyan bastırmak istiyorsa olayın başındakileri yargılar suçları ortaya çıkarırdı çoluk çocuk demeden kurşuna dizip katletmezdi dersimde isyan bastırılmadı sivil halkta dahil bir çok kişi katledildi.
 2. seyit rıza'nın oğlunun kendi önünde asıldığı katliam. seyit rıza asılmadan önce atatürk'e, senin yalanlarınla hilelerinle baş edemedim bu bana dert oldu. bende senin önünde diz çöktüremedim buda sana dert olsun, dediği rivayet edilir.

  ayrıca malum yerde "katliam" ibaresinin ısrarla değiştirildiği başlık olmuştur. bunu da belirtiyimde "aşağılık kompleksimiz" belli olsun.
 3. mustafa kemal'e olan hayranlığımı zedelemiş olay.
  baya yorum edindim dün. ama sonuç olarak bunun bir katliam olduğuna kanaat getirdim.
  yalnız şu var ki bu olayı her iki taraf da acayip çarpıtıyor. atatürk'ü savunanlar onun haberi yoktu diyor. ki çok saçma onun emriyle yapılmış zaten anca şey olabilir. emri verdi, komutanlar işin bokunu çıkarttı. diğer taraftakiler ise bütün sorumluluğun mustafa kemal'e ait olduğunu düşünüyor. tamam da kardeşim isyancıların hiç mi suçu yok diye sorarlar adama. bu adamlar yemeseydi böyle bir bok bunların hiçbiri yaşanmayacaktı. ayrıca bunu mustafa kemal'in ırkçı olmasına yoranlar var. madem ırkçıydı da bu adam savaştan sonra niye yaşama hakkı tanıdı azınlıklara diye sorarlar adama. kaldı ki bin küsür kitap okuyan bir dehaya böyle yüzeysel bir şekilde yaklaşmak tam anlamıyla aymazlıktır, kendini bilmezliktir. ancak ölen masum siviller de gözardı edilmemelidir.
 4. mustafa kemal'e olan sempatimi katla artıran olan.
  düşmana yeri gelince asla acımayan yaman bir komutan.
 5. iki tarafında hatalarından kaynaklanan o günlerin koşullarına göre değerlendirilmesi gereken katliamdır. hiç bir koşulda savunmasız çocukları ya da dağda dolaşan keçileri uçakla taramak savunulamaz. yeni kurulan ve saltanattan demokrasiye geçilmeye çalışılan bir ortamda direnişlerin ya da olayların gereğinden daha sert bastırılması mantıksız gelmez. ama hiç bir koşulda katliam olduğu gerçeği değişmez ve tarihimizde bir lekedir. atatürk'ü ilahlaştırmaya gerek yok o da insan ve hataları vardır bu da bence onlardan biridir bu hatası ne onu kötü birisi yapar ne de tarihimiz için önemli birisi olduğu gerçeğini değiştirir
  wtf
 6. gecen gun çayan demirelin dersim 38 isimli belgeselini izledim. belgeselde resmi olmayan kayitlara gore 80.000 kisi oldu deniliyor. aslinda dikkatimi daha cok dersimin fethedilmeden acem osmanli pazarliginda osmanliya birakildigi ve buranin hep ozerk bi bicimde yasamasi cekti.

  bu insanlar bircok kesimin soyledigi utopya icinde yasamislar yillarca. cevrenizde dersimli varsa gorursunuz, bu ulkenin insanlariyla benzer mekaniklere cok fazla sahip degiller. ayristiklari belli noktalar var. tek tek sayamam. ama zaman gecirdikce hissedersiniz.

  belgesel tek yonlu olabilir. kurumlar acisindan bakis edinmemi saglayacak kaynaklar bilen varsa lutfen bilgilendirsin.

  bu arada belgeselde isyanin; bi askerin evli kadina sarkintilik yapmasiyla baslamasindan soz ediliyor. isyan 1937 de gerceklesiyor. bayindirlik sehirlesme faaliyetleri icin gidilmis. yani karakol kopru vs yapilacak. yil 1937.