dersim katliamı - youreads  1. dersim isyanı olarak yanlış algılanmış katliamdır. evet devlet eliyle yapılmıs bir katliamdır. isyan bastırmak ne zamandır katliam oldu diyeceklerede şöyle söyleyelim: devlet isyan bastırmak istiyorsa olayın başındakileri yargılar suçları ortaya çıkarırdı çoluk çocuk demeden kurşuna dizip katletmezdi dersimde isyan bastırılmadı sivil halkta dahil bir çok kişi katledildi.
  2. gecen gun çayan demirelin dersim 38 isimli belgeselini izledim. belgeselde resmi olmayan kayitlara gore 80.000 kisi oldu deniliyor. aslinda dikkatimi daha cok dersimin fethedilmeden acem osmanli pazarliginda osmanliya birakildigi ve buranin hep ozerk bi bicimde yasamasi cekti.

    bu insanlar bircok kesimin soyledigi utopya icinde yasamislar yillarca. cevrenizde dersimli varsa gorursunuz, bu ulkenin insanlariyla benzer mekaniklere cok fazla sahip degiller. ayristiklari belli noktalar var. tek tek sayamam. ama zaman gecirdikce hissedersiniz.

    belgesel tek yonlu olabilir. kurumlar acisindan bakis edinmemi saglayacak kaynaklar bilen varsa lutfen bilgilendirsin.

    bu arada belgeselde isyanin; bi askerin evli kadina sarkintilik yapmasiyla baslamasindan soz ediliyor. isyan 1937 de gerceklesiyor. bayindirlik sehirlesme faaliyetleri icin gidilmis. yani karakol kopru vs yapilacak. yil 1937.