det sjunde inseglet - ingmar bergman - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.74)
det sjunde inseglet - ingmar bergman
film, on yıl süren bir haçlı seferinden vebanın kol gezdiği ülkesine dönerken yolu ölüm tarafından kesilen bir şövalyenin öyküsüdür. ölüm’ü bir satranç oyununa davet eden şövalye eğer onu yenebilirse yaşamına kaldığı yerden devam edecektir.
yedinci mühür, kıyamet tehdidi altında yaşamın anlamını çözmeye çalışan yalnız bir adamın çarpıcı bir portresidir. film, inanç sistemlerinin erozyona uğradığı, nükleer bir kıyametin gündelik tehdit olduğu 1950’lerin dünyasında insanlığın hangi değerlere sarılması gerektiğini sorgular. bu özelliğiyle yeni bir tür varoluşçu sinemanın da ikonu olmuştur.


  1. varoluşun farkındalığına vardığımız andan itibaren bir kolumuza ölüm, öteki kolumuza korku giriyor ve birlikte bir süre dolaşıyoruz. filmde içgüdüleri kullanılan ve yönlendirilen insan kendi hayatını yine kendisinin nasıl bir cehenneme çevirdiğinin bilincinde dahi olmadan kurtuluşu ölümden sonraki bir yaşamda bulmaya çabalar ve buna diğer herkes gibi korkunun otoritelerin baskısı ile inandırılır fakat ölüm nihayet geldiğinde kendi iradesi ve aklıyla zaman kazanan insanın son anlarında olsa da bu mührü nasıl kırabileceğine tanıklık etmekteyiz.