din ile dalga geçmek - youreads 1. Hiçbir sakıncası yoktur. Türkiye'de de yıllardır yapılmaktadır. Yalnız dalga geçerken aslen dindarmış gibi davranmaya dikkat edin. Bu takdirde, Günah işleme özgürlüğünden tutun da sevişmeden önce şeyhinizi düşünün demeye kadar istediğiniz kadar dalga geçebilirsiniz. İki bismillah bir maşallah derseniz de kimse şüphelenmez. Bırakın linç etmeyi sizi desteklerler.

  Seküler ülkelerde çok daha açık bir şekilde dalga geçmeniz mümkün. Bunu yaptığınızda insanların bir kısmı size kızabilir ancak bu zaten neyle dalga geçerseniz geçin aynıdır. Ancak kimse size dava açıp hapse atmaya çalışmaz ve devlet büyükleri sizi hedef göstermez.

  Buna örnek olarak da aşağıdakileri verebilirim:
  Ricky Gervais, Noah's Ark:
  God's Boss Craig:
  Cyanide & Happiness:
  Simpsons, Family Guy

  Bu işleri bu adamlar yapınca eğlenebiliyoruz. İki taraftan herhangi biri yanlış yapıyor olabilir. Ama ben diğer taraftaki zihniyeti tercih ederdim.
 2. çok abartılmaması gereken eylemdir. dozunda ve mantıklı yapılmalıdır. günümüzde dünyanın dinlere ihtiyacı vardır. dünya üzerindeki insanların belki de %90'a yakını öyle ya da böyle bir yaratıcıya ve ahirete inanmaktadır. buna rağmen dünyada her gün insanların yaşam hakları başka birileri tarafından bazı sebeplerle ellerinden alınmaktadır. hatta ışid gibi örgütler bu cinayetleri din adına yaptıklarını iddia edebilecek kadar ileri bile gidebiliyor. konu sadece cinayet de değil. aklınıza gelebilecek, modern toplumların kanunlarında suç ve günümüz popüler dinlerinde günah ve haram olarak belirtilmiş tüm eylemler yine inanan insanlar tarafından ifa edilmektedir. ve bu insanlar bunu cehenneme gideceklerine inanmalarına rağmen yapmaktadır. cennet ile ödüllendirilmeyip cehennem ile cezalandırılmayacağınız bir dünya düşünün. dünyada oluşabilecek kaosu hayal edin. cezaların en büyüğünü bile göze alıp cinayet işleyebilen insanlara bir de sadece cehennem korkusu yüzünden içindeki şiddeti bastıran insanlar eklenecek. bence insanlık buna hazır değil. ilahi bir yaratıcı kavramı insanlığın aklına hiç gelmemiş olsaydı bu gün dünya daha güzel bir yer olabilirdi belki ama artık çok geç... insanlık evrimini tamamlayana kadar dinlere muhtacız arkadaşlar. azalarak bitecekler ama bizim ömrümüz tabi ki bunu görmeye yetmeyecek.

  yine de ben dalga geçerim arkadaş diyen varsa bunun gibi güzel örnekleri izlemesini de tavsiye ederim: akıllı tasarım
 3. Normal bir sohbet oramında veya tartışma esnasında söylense, karşı argümanlarınla dini savunursun. Din insanlar için var, ölüler için değil. Eğer o din insanı yaşatamıyorsa dinde değil insanlarda sıkıntı vardır. Yukarıda nedra isimli arkadaşın dediği gibi "inancınıza, ideolojinize güveniyorsanız ne kadar dalga geçildiğinin önemi yoktur" nedra
 4. "ama"sı, "çünkü"sü olmadan her koşulda düşünce ve konuşma özgürlüğüdür.
  link