1. milli eğitim bakanlığı tarafından okullarda zorunlu olarak okutulan ders.

  ülke insanına din ve ahlakı öğretmesi beklenen dersin dini öğretip öğretmediği şüpheli olsa da ahlakı öğretemediği kesindir.
 2. dinin islam, ahlakın sex olduğu ders.
 3. ilk okulda kopya çekmeye utandığım ve hep 4 aldığım, sıra arkadaşımın catur cutur kopya çekip 5 aldığı ders.
 4. din kültürü derken din=islam kafasıyla değil de, tüm popüler dinlerin içerik, tarih ve kültürel etkisi bazında, hor görme veya küçük düşürme olmadan işlendiği bir ders olsa oldukça yararlı olacak ders.
  gerçekteki halinde ise zorunlu olduğu için türk=müslüman hükmünün, başka dinden olanların ya da atayizlerin haklarının çiğnenerek sürdürülmesinden başka pek de bir işe yaramayan bir ders. zaten "ahlak" kısmı hiç yok, ahlak okulda derste öğretilir/öğretilebilir mi, o da tartışmaya açık.
  akagi
 5. adının "sünnilik ve türk örf ve adetleri" olarak değiltirilmesi gereken ders.
 6. sınavında uhud savaşının krokisini çizdiren bir hocamın dersidir.
 7. adının mitoloji kültürü olarak değiştirilmesi gereken ders
 8. eğer bu ders hala kalacaksa dinlerin batini ve ezoterik yapılarının da işlenmesi gerekmektedir. yoksa klasik islam anlayışının bizi nereye götürdüğünü gördük.
 9. bu derse karşı çıkanlardan değilim, tam tersine gerekli olduğuna inanırım fakat şuan ki haliyle değil. içerik ve isim uyumu tam olsa en faydalı derslerden biri olabilirdi. yani genel anlamıyla dinleri anlatsa, çocuklara bu konuda bir genel kültür verse ve ahlaklı iyi bir insan olmayı öğretse diyorum. tabiki ağırlıkla üç büyük dini, bunların içerisinden de en çok islamı anlatması gereklidir. fakat bir zahmet camideki gibi olmasın bu eğitim.

  hoş din kültürü dersine müslüman olmayan öğrencilerin girmediği bir sistemden bahsediyoruz. ne anlatıyorumki.