1. eskiden istanbul-kars arası çalışan sonra başlangıç noktasının ankaraya alındığı, şimdi ise kırıkkale-kars arası gidip-gelen tcdd treni. 24 buçuk saat sürer yol. trende pulman,kuşetli veya yataklı vagonlar bulunur.ve tabi yemekli vagon. biletler 28 gün önceden satışa çıkar ve anında biter.bunun nedeni bu serüvenin gezginler arasında çok popüler olması, karsa diğer ulaşım imkanlarına oranla düşük ücretli olması ve tabi ki tur şirketleridir. harika manzaralar eşliğinde karsa ulaşılır ancak bu ekspresin özelliği ulaşmaktan ziyade yolda olmaktır.
 2. kışın daha farklı olur doğu ekspresi.. kimsenin bu zevki tatmadan ölmesini istemem.. bembeyaz kar örtüsünü parıldatan güneşin doğuşu ile beraber, treni ray üstünde bir sağ bir sola atan, manzarayı sonundan başına kadar izlemenizi sağlayan kıvrılmaları görmelisiniz.. üzüntüyü, kavuşmayı, sevinci, özlemi içeren tarihi gar kokularını denk gelebilirseniz, içinize çekmelisiniz..
 3. karsrail

  Geçen sene bir arkadaşım gitmişti döndüğünde anlata anlata bitiremedi. Ben de bu sene gidicem kararlıyım. Söz konusu trenler olduğunda tam bir sheldon ım^:big bang theory^

  Hayaller doğu ekspresi hayatlar adana iskenderun treni .
  sec
 4. yazın sonlarına doğru otlu peynirlinin aklıma sokmasıyla beraber her gece bu yolculuğu düşünüp hayal kurdum. bir terslik olmazsa haftaya yolcuyuz, kars erzurum gezeceğiz öyle. tavsiye vermek, bir çay içmek isteyen olursa mesajınızı beklerim :)
 5. "şu an 7 numaralı vagonda 14 numaralı yatakta uzanıp mum ışığı eşliğinde müzik dinleyerek orta anadolu topraklarını geçtiğim tren." diye bir taslak kaydetmişim 20 ocak gibi. büyük ihtimalle devamını yazmaya üşendim ve yolculuğun tadını çıkardım. o zaman şimdi anlatabilirim.

  gidişi yataklı vagonda -2 kişilik-,4 gece karsta konakladıktan sonra dönüşü örtülü kuşetlide -4 kişilik- yaptık bir arkadaşımla beraber. iki kişiyseniz yataklı vagon ideal; buzdolabı, dolap, lavabo, askılık, içerden kilit gibi imkanlar sunuyor. eğer kuşetli bulduysanız da 4 kişilik yer satın alıp kapatabilirsiniz, fiyatta pek değişiklik olmuyor.

  öncelikle 26 saatlik yol -ki bizimkisi tren arıza yaptığı için 28 saat sürdü- inanılmaz hızlı geçiyor, doyamıyorsunuz. uyuyabileceğiniz bir yer olduğu için o yolculuk yorgunluğunu da hissetmiyorsunuz inerken, tabi sallantıdan dolayı bir süre başınız dönebilir, yer hala sallanıyormuş gibi gelebilir.

  son zamanlarda çok revaçta olduğu için trenden çekilen manzara fotoğraflarına mutlaka denk gelmişsinizdir. evet öyle yerler var, hatta daha güzelleri var. mevsim koşullarına göre karlı tepeler, ağaçlar, taş tüneller, nehirler, adını ilk defa duyduğunuz ilçeler, o ilçelerin küçücük duraklı köyleri, ipleri çamaşır dolu köy evleri ve o evleri koruyan köpekler, trene el sallayan mavi önlüklü çoçuklar... kısacası film tadında bir atmosfer içine giriyorsunuz yol boyunca. yolculuğun aydınlık vakte denk gelen kısmının çoğu yolu seyretmekle geçiyor zaten, arkada bir fon müziği... tabi bir taraftan yanınıza aldığınız börekleri kekleri abur cuburları tıkıştırıyorsunuz. ola ki sıkıldınız -düşük bir ihtimal- oyalanmak için kitap okunabilir, bulmaca çözülebilir veya film izlenebilir. telefonların, tabletlerin, hoparlörün şarjıni dert etmiyorsunuz çünkü kompartmanda en az iki priz oluyor. ancak ben yanıma uzun kablolu 3lü priz almıştım, çok faydasını gördük.

  gece bambaşka bir alem. meşhur küçük ampüllü led ışıklar pencerenin etrafına güzelce asılır, yetmezse mumlar yakılır. tabi mum konusunda dikkatli olmayı unutmayın sonuçta hareket halindeki bir araçtasınız mazallah vagonu yakıverirsiniz. her neyse, rakı sofrası, kadehte kırmızı şarap veya kupada sıcak çikolata... artık ne içiyorsanız, modunuza göre bir şarkı açın ve tadını çıkartın. yolculuğun özü bu aslında: tadını çıkartmak. kafadengi arkadaş grubunuzla çok eğlenebilir, iyi anlaştığınız bir arkadaşınızla harika vakit geçirebilisiniz. sevgilinizle romantizmin dibine vurabilir ya da tek başınıza huzurla kafa dinleyebilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz. artık neye ihtiyacınız varsa...

  -yataklı vagonda havlu, bez terlik, yastık, kılıf, yatak örtüsü veriliyor. kapıyı dıştan kilitlemek mümkün değil.
  -örtülü kuşetlide havlu yok, bez terlik ve örtü veriyorlar. yastıkları küçük.
  -buzdolabi çok minik ama iş görüyor.
  -tuvaletlerde kağıt havlu var ama yolculuğun sonlarına doğru bitebiliyor. yanınıza mendil ve ıslak mendil almayı unutmayın.
  -yemekli vagondaki atıştırmalıklar normalden biraz pahalı, alınabilir. biz bol bol çay içtik.
  -erzurumdan cağ kebabı sipariş verdik iki yolculukta farklı yerlerden geldi ancak gayet sıcak ve lezzetliydi. memnun kaldık. ama tam olarak doymak istiyorsanız çift dürüm söylemenizi tavsiye ederim.
  -trenin içi sıcak oluyor tişörtle seyahat edebilirsiniz. her kompartımanda sıcaklığı ayarlayabileceğiniz bir panel mevcut.
  -ara duraklarda nerdeyse hiç bekleme yapmıyor. büyük şehirlerde 10-15 dakika kadar duruyor. inip hava alabilirsiniz.
  -trene binmeden bol su alın hatta 5-10 litrelik alabilirsiniz.
  -değerli eşyalarınızı yanınızdan ayırmayın. rahatsız edici bir durumla karşılaşmadık ancak kimin nereye girip nerden çıktığı belli değil, kapıları kilitleyemiyorsunuz dikkatli olmakta fayda var.
  -yanınıza mutlaka çöp poşeti alın. küçücük bir çöp kovası koymuşlar anında doluyor.

  şuan aklıma gelenler bunlar ilerde eklemeler yaparım.
  gideceklere de şimdiden iyi yolculuklar diliyorum :)
 6. bu trene binen adamlar , birisi erzurumluyum, karslıyım dese hııı öyle mi diyip burun kıvıran tiplerdi. sonra bikaç gezgin blogger ve interrail grubu karsrail yapınca aaa hadi bu boku biz de yemeliyiz çünkü neden yemeyelim ? popüler oldu dediler. kars akşam 10 dan sonra sokakta bir iki insanla köpeklerin gezdiği kimsesiz bir şehirdi. rahat bırakın memleketimi. yedirtmeyiz ulaaan.