döner - youreads

 1. sevdiğim yiyeceklerden biri. et döneri tavuk dönerden daha lezzetli bulurum. bazı yerler çeşitli soslar kullanarak yapıyor ama ben klasik versiyonunu daha çok seviyorum. et döneri patates püresiyle yapan bir yerde yemiştim. o da çok güzeldi.
  tavuk dönerse yaz aylarında tüketilmesi tavsiye edilmeyen bir döner çeşiti. sebeplerinden en önemlisi tavuk etinin kırmızı ete göre daha çabuk bakteri üretip bozulmasıymış. bir de tavuk etindeki bakteriler kırmızı ettekilere göre daha ölümcül sonuçlar doğuruyormuş. donuk bir şekilde takılan tavuk dönerler taze takılanlara göre daha geç bozulduğu için yediğiniz yere bunu sormanızda fayda var.
 2. (bkz: #218636) daha önce hakkında bir şeyler yazdığım yiyecek.

  Bugün yeni bir şeyler öğrendim. Soya kıymasına lohusa şekeri ekleyerek dana etiymiş gibi yapıp, döner diye satıyorlarmış. Bazen de tavuk yağına bu bu şekeri ekliyorlarmış.
  Burada konuyla ilgili ufak bir video var.
 3. yazın tavuk dönerden zehirlenmiştim 1 hafta sürdü iyileşmem. o yüzden bizzat deneyimle ilk postu doğruluyorum.

  ayrıca tüyo vereyim. yere göre değişir ama saat 12'den önce özellikle tavuk döner yemeyin. dönerin ilk pişen kısmı eşit olmadığından yanık ya da çiğ yemek zorunda kalırsınız. emin olmak isteyenler saat 2'den sonra yesin.