doping - youreads 1. sportif performansı arttırmak amacıyla yasaklanmış maddelerin kullanılmasıdır. günümüzde maalesef o kadar yaygınlaştırmıştır ki insanların sporun ruhu, adil rekabetgibi kavramlara inançları kalmamış, gençler kendilerine idol sporcu seçemez olmuştur. son günlerde yaşanan gamze bulut ve maria sharapova vakaları akıllara tekrar "ulanacaba bu mereti herkes yapıyor da iyi saklayabilenler mi yakalanmıyor sadece" sorusunu getirmiştir.
 2. ya yeniden tanımlanıp, itibarı iade edilip serbestleştirilmesi ya da yapanın / yaptıranın / göz yumanın bir daha spor müsabakası seyredemeyecek hale getirilmesini gerektiren yasaklı ve şerefsiz maddeler bütünü. ortası olmaz artık, yarışmacı sporu hızla bitiriyor çünkü.
 3. doping yapan sporculara ve yaptırılmasına müsaade eden görevlilere ve ülkelerine(!) ciddi cezalar verilmesi gerekir.böyle bir rezilliğin içerisinde ülkemizinde adının geçmesinden utanç duyuyorum.
  kahrolsun şerefsiz kupalar
  yaşasın onurlu mücadeleler!
 4. günümüzde yaygınlaştığı sanılsa da uzun yıllardır oldukça fazla yapılan eylem . özellikle doğu almanya , sovyet rusya , balkan ülkelerinde hiç azımsanamayacak oranlarda yapıldığına inanılıyor . mesela doğu almanya 1956 olimpiyatlarında tek madalya , 1960 olimpiyatlarında tek madalya , 1964 olimpiyatlarında 4 madalya alsada 1972 olimpiyatlarında tam 70 madalya . 1976 olimpiyatlarında 90 , 1980 olimpiyatlarında tam 125 madalya almış . aynı yıl federal almanya sporcuları ise 40 madalya almışlar .

  dopingin daha çok konuşulur olmasının nedeni , kullanımının yaygınlaşmasından ziyade tetkik yöntemlerininin ve biyolojik pasaport kullanımının getirmiş olduğu daha sıkı bir kontrol mekanizmasının sonucu olduğu aşikar . tabii ki sporun ve sporcunun amatör ruhtan uzaklaşıp profesyonelleşmesi de çok büyük bir etken . para ve spor ilişkisi arttıkça , sponsorlar daha çok söz sahibi oldukça ne yazık ki doping kullanımının önüne geçilmesi imkansız .
  orcus
 5. spor ile yan yana gelmemesi gereken kelime. doping = yalan başarı
 6. ekseriyetle malum takım sporcularının kullandığı, performans artırıcı yasaklı maddelere verilen genel isim.