düşüş efsaneleri - jim harrison - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar Jim Harrison
düşüş efsaneleri - jim harrison
insanoğlu cennetten kovulunca başladı efsane "1914 ekimi'nin sonlarında, üç erkek kardeş, atlarına binip büyük savaş için... askere yazılmak üzere, montana eyaleti'nni choteau kasabasından, güneybatı kanada'daki calgary'ye gittiler. tek darbe adındaki yaşlı bir cheyenne de... onlara eşlik etti." abd'de "yazınsal maço" ve "yazı'nın kovboyu" olarak da tanımlanan jim harrison'ın dev yapıtı "düşüş efsaneleri", bu sözlerle başlıyor. kıskançlık, öfke, aşk, intikam gibi, insanoğlunun evrensel ve temel duygularının tellerine dokunmayı başaran yürek burkucu bir epik. çıplak, ham güzelliğiyle montana; fransa'nın kanlı savaş alanları; delirmiş bir dünyada adalet için savaşan insanlar... bu kitapta yer alan öteki iki kısa romanla birlikte, kitaba adını veren bu güçlü öyküde, harrison, aslına bakılırsa, çılgınca bir yaşama tutkusunu anlatıyor. "cennetten kovulma" ve "güz" anlamına gelen "düşüş"le birlikte insanoğlunun günahla başlayan yeryüzü hayatının hamuruna karışmış olan acıyı anlatıyor. ama zaten, "mutlulukla ilgili anlatılacak ne kadar az şey vardır".
 1. “insanoğlu cennetten kovulunca başladı efsane”

  içerisinde üç hikâye barındıran bir eserdir.

  — intikam
  — adından vazgeçen adam
  — düşüş efsaneleri

  yazı’nın kovboyu*, eseri birçok duygunun harmanlandığı bir şekilde ruhumuza sunmuş görünüyor. kıskançlık, öfke, aşk, intikam gibi insana dair ne varsa düşüş efsaneleri’nde toplanmış. adalet için savaşan insanlara şahit oluyoruz… yaşam tutkusunu görüyoruz… cennetten kovulmayla başlayan günah dolu yaşama eşlik ediyoruz…

  “neden bildiklerimizi hiç bilmezken, bilmediklerimizi öğrenecekmişim.”

  eserde, karşılaşabileceğiniz de birçok yol bulunmaktadır. sizi bazen başka diyarlara götürürken, yanınıza da erzak niyetine harika eşyalar verebiliyor. joplin’in pearl’ü, stravinsky’nin bahar ayini’nden tutun da, otis redding ve the grateful dead gibi hem şahsım olarak çok sevdiğim hem de birçoğumuzun sevebileceği ince davranışlar sergileniyor.

  “onu göremeyeceğiz ama ona kavuşacağız”